10 C
Skopje
понеделник, февруари 24, 2020
Почетна Тагови Јапонија

Таг: Јапонија

Јапонците претставија робот-маскота и ги најавија технолошки најнапредните Олимписки игри досега

Олимписките игри се прилика земјата-домаќин да ги покаже сите свои технолошки достигнувања. Но, кога станува збор за Олимписките игри во Јапонија, можете да бидете...

Јапонци направија робот кој ќе го чисти плевелот од оризовите полиња

Во североисточниот дел од Јапонија инженерот Тецума Накамура кој работи за јапонскиот производител на автомобили Nissan направи прототип на робот кој ќе може да...

Во Јапонија следува казна ако управувате со дрон додека сте под...

Откако во Јапонија беше изгласан законот кој носи нови промени во врска со управувањето со беспилотни летала, во Земјата на изгрејсонцето ако пиете алкохол,...

Јапонија има посебни шуми за терапија

Јапонија има посебни шуми каде што луѓето одат за да се доближат до природата и да избегаат од брзиот живот во градовите. Јапонија го...

Јапонци развиваат батерии кои сами се обновуваат

Научници од Јапонија развија нов материјал кој би можел да го продолжи животниот век на батериите и нивниот капацитет. Тоа би можело да значи...

Со колкава брзина ќе вози најбрзиот воз во светот?

Железницата е доста популарен начин на превоз во Јапонија, чии градови се поврзани со возови-куршуми или т.н. „шикансен“ возови, со брзина која достигнува 300...

Населението во Јапонија старее, популацијата драстично се намалува

Популацијата на Јапонија минатата година се намалила за повеќе од 250.000 луѓе. Тоа се доволно луѓе за да се наполнат три стадиони како лондонскиот...

Факелите за Олимписките игри во Токио ќе бидат направени од рециклиран...

Факелите за Олимписките игри во Токио во 2020 година ќе бидат направени од рециклиран метал од земјотресот во Фукушима. После разорниот земјотрес во 2011...

Toyota ќе ги наградува возачите за безбедно возење

Toyota почнува да тестира сервис за наем на возила во Јапонија на период од три години, а посебно интересен момент е фактот дека компанијата...

Јапонија го има најпосакуваниот пасош во светот

Државата која во 2019 година влезе со најсилен пасош и понатаму е Јапонија. Истражувањето го спроведе агенцијата Henley Passport Index, која врши мерење во...

НАЈПОПУЛАРНИ