14 C
Skopje
понеделник, февруари 24, 2020
Почетна Тагови Јапонија

Таг: Јапонија

Во Јапонија владее нов маркетинг тренд – пазувите и бутините се...

По егизибициите со рекламите на телата на луѓето на Запад, како и екстремните примери на поединци кои си тетовирале имиња на компании за да...

Дали паметните телефони се виновни за се полошиот вид кај децата?

Експертите често ги предупредуваат родителите на потенцијалните штетни последици за децата кои премногу време поминуваат пред паметен телефон. Иако во денешно време тешко може...

Јапонска компанија им плаќа на вработените да спијат повеќе

Една јапонска компанија им плаќа на своите вработени за да спијат подолго отколку што спиеле. Со цел да се осигура дека вработените се добро...

Јапонски научници измислија гума за џвакање која никогаш не го губи...

Ако идејата со струја да го стимулирате јазикот ви звучи нехумано, тогаш дефинитивно не би се сложиле со научниците од Универзитетот Меиџи во Јапонија....

Јапонски научници ќе го тестираат првиот вселенски лифт

Идејата за вселенски лифт звучи како чиста научна фантастика. За многумина е тешко да сфатат како е можно на Земјата да се влезе во...

Од идната година на децата во Јапонија роботи ќе им предаваат...

Од идната година роботи на децата во Јапонија ќе им предаваат англиски јазик. Тие на дел од јапоснките ученици, но и на нивните наставници,...

Јапонската влада има рецепт за баланс меѓу приватниот и професионалниот живот

Владата на Јапонија ги замоли компаниите и работодавците да им дадат на своите работници слободно утро секој прв понеделник во месецот. Целта на овој...

Ова е „најзелениот“ весник во светот – откако ќе го прочитате...

Во Јапонија еден од најпознатите издавачи на дневни весници направи 100% одржлив весник. Доколку го посадите весникот, ќе процвета. Јапонија уште еднаш покажува колку...

Токио ќе постави соларни патишта за Олимписките игри во 2020 година

Соларни панели ќе бидат инсталирани под површината на голем дел од патиштата во Токио. Властите на оваа метропола ги најавија своите планови за соларните...

Јапонска компанија направи летачки чадор – се движи заедно со вас...

Мала јапонска компанија претстави прототип на летачки чадор, кој се движи со помош на дрон и му овозможува на корисникот да се движи во...

НАЈПОПУЛАРНИ