5.8 C
Skopje
сабота, ноември 27, 2021
Почетна Тагови

Таг: 3Д

Младиот иноватор Орхан Багашов создаде бионичка рака што се печати со...

Орхан Багашов е ученик во средното училиште „Јахја Кемал“ во Скопје и иако има само 16 години, веќе е со осумгодишен стаж...

Никнува првата 3Д печатена населба во светот за сиромашни семејства

Во Мексико се наоѓа првата населба во светот изградена со помош на технологијата за 3Д печатење. Во Накајукл, град во мексиканската област...

3Doodler е првото пенкало во светот кое пишува во 3Д

Ако сте од оние луѓе кои додема работат, додека одмораат и во кој било момент од денот нешто чкртаат на хартија, сигурно...

Овошјето од иднината ќе биде 3Д печатено и преполно со витамини...

Како што драстично се намалува популацијата на пчели на Земјата, се зголемува ризикот дека во иднина ќе се намали родот кај растенијата...

Најголемата 3Д печатена зграда во светот е готова после 2 недели...

3Д печатењето брзо зема замав како евтин и одржлив начин на градење и се почесто го избираат архитекти од целиот свет. Всушност,...

Кина подигна зграда од 7,2 метри со помош на 3Д принтер

Во градот Хејуан на југот на кинеската провинција Гуангдонг беше испечатена една од најголемите 3Д печатени деловни згради во светот. Оваа зграда,...

Специјално дизајнирана велосипедска кацига ја менува формата за време на трките...

Во врвните спортови како што е велосипедизмот секоја мала предност може да направи огромна разлика, било да е тоа некое полесно шише...

Научниците сакаат да направат 3Д мапа од Земјата пред да ја...

Земјата се менува побрзо отколку што можеме да забележиме ние луѓето. Секојдневно сме сведоци на големи шумски пожари, се топат глечерите, а...

Џиновски соковник ја користи лушпата од портокали за од неа да...

Интернационалната дизајнерска компанија Carlo Ratti Associati направи експериментален бар за сокови кој прави свежи сокови од цели портокали, а од остатоците од лушпите потоа...

Робот печати евтини и енергетски ефикасни куќи за рекордно време

Компанијара Bouygues Entreprises France Europe во партнерство со Универзитетот на Нант произведува 3Д печатени куќи со помош на роботска рака. Овие куќи не само што...

НАЈПОПУЛАРНИ