5.8 C
Skopje
сабота, ноември 27, 2021
Почетна Тагови

Таг: 3Д

Првата 3Д испечатена вештачка рака во Србија ќе ја добие мало...

Четиригодишно девојче од Врање ќе ја добие првата вештачка рака во Србија испечатена со 3Д принтер. Вештачката рака, односно протеза за подлактица, е изработена...

Британецот Мусвере е првиот човек осуден за производство на 3Д оружје...

Дваесетгодишен Британец е првиот човек осуден за изработка на оружје со помош на 3Д печатач кое може да испука смртоносен куршум, објави британската полиција....

Во Загреб претставена 3Д печатена храна

3Д иднината веќе пристигна во Хрватска. Во Загреб во петокот навечер се готвеше храна која настанала со помош на 3Д печатење. За изработка на...

Германски научници создадоа 3Д печатени провидни органи кои може да се...

Истражувачи од Германија создадоа транспарентни човечки органи со помош на технологија која може да го трасира патот до печатење тридимензионални делови од телото како...

Израелски научници го направија првото 3Д печатено срце во светот со...

Научници од Израел го претставија првото 3Д печатено срце во светот направено од човечко ткиво и крвни садови. Ова е огромно достигнување во медицината...

Американска компанија прави 3Д печатен накит од растенија

Традиционално, најголем дел од накитот се прави од некој вид метал - злато, сребро, бронза или бакар. Рударењето на скапоцени метали и камења честопати...

Шведска ќе прави 3Д печатена храна за луѓето во старечките домови

Шведските власти планираат да почнат да прават 3Д печатена храна за луѓето во старечките домови и да го стимулираат апетитот на најстарата популација со...

Доктор од Јужна Африка излечи глув пациент со првата трансплантација на...

Тим од доктори од главниот град на Јужна Африка, Преторија, станаа пионери на полето на глобалната медицина откако ја извршија првата трансплантација на средно...

Дронови по прв пат доставија лекови до изолирани острови

Џоѕ Новаи, едномесечно бебе, стана првото дете кое беше имунизирано со вакцина која ја достави дрон на далечниот остров Ероманго во Вануату, островска нација...

Успешно пресадено првото 3Д печатено ребро во светот

Досега е постигнат голем напредок на полетот на 3Д технологијата во медицината и трендот уште повеќе ќе зема замав во иднина. Едно битно достигнување...

НАЈПОПУЛАРНИ