Почетна Тагови

Таг: 3Д

Ова е првото 3Д печатено училиште во светот

0
https://www.youtube.com/watch?v=RRgCMmq4vzA Во Малави е отворено првото училиште во светот направено со технологијата на 3Д печатење. Училиштето го направи компанијата 14Trees, која ја основаше британската организација...

Со обуките за визуелни ефекти и 3Д анимација, 60 учесници поддржани...

0
Вкупно 60 учесници успешно ја завршија реализацијата на шест месечните обуки кои имаа за цел да оформат специјализирани и лесно вработливи кариерни профили во...

Музеите во целиот свет прават 3Д верзии од изложените слики за...

0
Музеите на уметност ширум светот им овозможувааст на луѓето со нарушен вид да уживаат во колекциите на уметнички слики што се изложени таму. Преку...

Во Тунис е направена 3Д печатена бионичка рака која работи на...

0
Во Тунис со помош на 3Д принтер е направена бионичка рака која користи соларна енергија за да се движи. Дваесетгодишниот инженер Мохамед Дауфи запознал...

Русија успешно го тестираше првиот 3Д печатен авионски мотор

0
Авионскиот мотор MGTD-20 од руско производство е целосно 3Д испечатен пропелерски авионски мотор, а Русија само што го напрви првото успешно тестирање во лет....

Во Австралија се печатат куќи направени од марихуана

0
Изгледа дека наскоро ќе можеме да живееме во 3Д печатени куќи направени од марихуана. Австралиска компанија сега 3Д печати биопластични ѕидови, подови и кровови...

Дубаи ја изгради најголемата 3Д печатена зграда во светот

0
Среде сите негативности околу корона вирусот, еве малку позитивни вести. Дубаи ја заврши изградбата на најголемата 3Д печатена зграда во светот, и тоа користејќи...

Досега произведени и донирани вкупно 6.500 визири

0
До вечерта на 7 април се произведени и дистрибуирани 6.500 заштитни маски со визири финансиски поддржани со средства донирани од граѓани и фирми Процесот за...

Ford има фантастично решение кое ќе спречи кражба на тркалата од...

0
Од Ford велат дека безбедноста на самите автомобили е се поголема затоа што крадците не ги крадат целите автомобилите, туку ги крадат нивните делови...

Global Game Jam викендов во Скопје, Охрид и Битола

0
Global Game Jam е најголемиот светски настан за креирање на игри кој се одржува еднаш годишно, истовремено на повеќе локации низ целиот свет во...