-3.2 C
Skopje
недела, јануари 23, 2022
Почетна Тагови

Таг: 3Д

Првата 3Д печатена населба во светот ќе биде готова годинава

Во иднина градењето ќе трае многу пократко отколку купувањето куќа. Се чини дека иднината веќе е тука затоа што непрофитната организација New Story и...

Гардата на папата ги замени железните кациги со 3Д печатени

Ватиканската Швајцарска гарда, односно шарено облечената војска која го штити папата, ги замени железните прастари кациги со 3Д печатени. Новите кациги се направени од...

Nintendo патентираше очила и камера со кои секој телевизор се претвора...

Приказната на Nintendo уредите со 3Д технологија мислевме дека заврши во 2015 година со 3DS уредите, но со патентот кој го претстави компанијата во...

Кина го направи најдолгиот 3Д печатен пешачки мост

Во Шангај е отворен најдолгиот бетонски пешачки мост направен со 3Д технологија за печатење. Мостот го направи тим од експерти од Универзитетот за архитектура...

Научници пронајдоа начин да ги намалат предметите на 1000-ти дел од...

Научници пронајдоа начин да ги намалат предметите до 1000-ти дел од нивната оригинална големина. Засега процесот функционира само на едноставни форми, но ова е...

ВИДЕО: Ова е првиот целосно 3Д печатен моторцикл во светот

Ова е првиот 3Д испечатен, целосно фунцкионален електричен моторцикл во светот. Nera е производ на компанијата Nowlab. Сите делови на моторциклот, со исклучок на...

Направен е најголемиот 3Д печатен корален гребен во светот – нова...

Ова е најголемиот 3Д печатен корален гребен во светот. Се наоѓа кај островот Самер на Малдивите, каде што нема природни корални гребени. Еве како...

Ова е најголемиот 3Д печатач во светот

Ова е најголемиот 3Д печатач во светот. Толку е голем што може да направи една цела куќа. Се вика The Big Delta, а го...

Во Србија беше пуштена во работа првата 3Д лабораторија

На Машиннскиот факултет во Ниш беше пуштена во работа првата 3Д лабораторија во Србија. Оваа лaбораторија е резултат на заедничка соработка со компанијата CADCAM...

Автомобилите во иднина ќе бидат 3Д печатени со материјал кој е...

Научници од Универзитетот Сари заедно со истражувачи од Универзитетот „Џонс Хопкинс“ и Универзитетот Калифорнија развија нов 3Д печатен патеријал кој има огромна цврстина. Новиот...

НАЈПОПУЛАРНИ