-7.2 C
Skopje
вторник, јануари 25, 2022
Почетна Тагови

Таг: 3Д

Во САД се легализира 3Д печатењето оружје

Компанијата Defense Distributed, на која Стејт департментот на САД своевремено и забрани онлајн дистрибуција на датотеките со планови за 3Д печатење огнено оружје како...

ВИДЕО: PancakeBot е првиот робот за 3Д печатење палачинки во светот

PancakeBot е робот кој ви овозможува да печатите палачинки во какво сакате дизајн што ќе го замислите. Навистина е лесно и забавно и нема потреба...

Ламби на другарството – се палат секогаш кога ги допре другарот

Одржувањето врски на далечина не е лесно без разлика дали станува збор за љубовна, пријателска или семејна врска. Се додека не стане реалност телепортирањето,...

На Холандија и недостигаат ѕидари, па затоа почна да прави 3Д...

Холандскиот град Ајндховен до идната година ќе добие пет 3Д испечатени куќи, кои ќе може да се земат под кирија. Со тоа, меѓу другото,...

Научници од МИТ направија автономен автомобил кој може да вози по...

Тешко е за автономните автомобили да возат по патишта кои не се користат толку затоа што тие се потпираат на видливо обележани патишта, како...

Преносен 3Д печатач печати кожа на лице место за неколку минути

Доколку некој се повреди и има потреба од лечење додека е во вселената, сега има преносен 3Д печатач кој може да му помогне. Научници...

Ова е првата 3Д печатена куќа во ЕУ

Arup и CLS Architetti ја претставија својата долго очекувана 3Д печатена куќа на Салонот за мобилен дизајн во Милано. Иако уште е прототип, проектот...

Ова е првото 3D видео од вселената

Кога станува збор за експерименти со вселенски летови италијанскиот астронаут Паоло Несполи не знае да каже не. „Во принцип, прифаќам се. Тоа не е...

АНАЛИЗА: Каде ќе живеат луѓето во иднина?

Последните децении од минатиот век и двете децении од овој век донесоа многу промени за луѓето. Најпрвин се смени начинот на којшто комуницираме, на...

Cubiio е најмалиот ласерски принтер во светот

Cubiio е минијатурен, но неверојатно корисен уред кој го прави печатењето дома брзо, лесно и релативно едноставно. Иноваторот Мејсон Ханг за овој свој исклучителен...

НАЈПОПУЛАРНИ