-7.2 C
Skopje
вторник, јануари 25, 2022
Почетна Тагови

Таг: 3Д

Американската војска ќе печати дронови на лице место

Покрај пешадијата, лесното и тешкото оружување, американската војска во иднина на боиштата ќе испраќа и 3Д печатачи. Имено, војската и маринците стартуваа посебна програма...

Првите уметнички торти во светот испечатени со 3Д принтер

Украинката Динара Каско е светски познат кулинар и мајстор за правење торти. Таа, всушност, била архитект пред да се префрли на правење десерти, па...

Холандска компанија ги направи првите 3Д печатени подови во светот

Еве една примена на 3Д печатењето која веројатно ќе биде покорисна за најголем дел од луѓето отколку 3Д печатените пиштоли и резервните делови Холандската компанија...

3Д печатени алги ќе ја исфрлат пластиката од употреба

Пластиката е тотална спротивност на зелениот и чист живот за кој се залагаме денес, но поради ниската цена и можноста за примена во мноу...

Јапонска компанија ги претвора гласовите на луѓето во уникатни чоколади

Сте виделе ли некогаш како звучи и како изгледа физички претставен вашиот глас? А дали сте го вкусиле? Прашањето е бизарно, но не е...

Минималистички 3Д печатени сандали се прилагодуваат на стапалото

IGUANEYE е француски стартап со седиште во Порто, Португалија, кој разви нов стил на 3Д печатење сандали кои овозможуваат нозете да дишат без да...

Siemens почна да прави 3Д печатени делови за авионите на Etihad

Благодарение на Siemens 3Д печатењето се користи во многу индустрии - од боци за плински турбини преку потпирачи за раце за јавниот превоз до...

Исланд создаде пешачки премин кој „лебди“

За да ги поттикне возачите да возат побавно, а со тоа и побезбедно, градот Исафјордур во севернозападен Исланд инсталираше оригинален пешачки премин кој навидум...

Првиот 3Д печатен мост во светот пуштен во употреба во Холандија

Холандија само што напиша дел од историјата со отворањето на првиот 3Д печатен мост во светот. Вчера властите на Холандија го прославија отворањето на...

Подгответе се за нов вид селфи – револуционерно 3Д селфи

Тим од експерти на универзитетите Кингстон и Нотингем направи програма која мапира 3Д верзија на лице врз основа на само една фотографија. Таканреченото 3Д...

НАЈПОПУЛАРНИ