14 C
Skopje
вторник, јули 14, 2020

Дневни Архиви: октомври 26, 2017

Само 10% од домашните компании користат Интернет трговија!

Лани 10,3 отсто од деловните субјекти со 10 или повеќе вработени купувале или продавале стоки или услуги преку компјутерер  Околу 49% од деловните субјекти во...

Зошто емпатијата е најбитната вештина за да бидете успешни?

Хенри Форд рекол „Зошто секој пат кога ќе побарам пар раце за работа ги добивам со прикачен мозок?“. Почнувајќи од индустриската револуција техничките вештини...

Пенкало-сапун го прави забавно миењето раце за децата

За да им помогнат на родителите да ги научат децата почесто да ги мијат рацете, компанијата Team SoaPen направи течен сапун-пенкало кој го носи...

Пари и иновативни идеи во Македонија има, фали ефикасен систем за реализација!

 Промена на даночниот систем во Македонија, формирање технолошки парк и центар за трансфер на технологија, и издигнување на иновативноста на ниво на министерство... Ова...

Која е најпаметната компанија во светот?

Угледниот Институт за технологија на Масачусетс ја прогласи компанија за производство на графички картички и компјутерска опрема Nvidia за најпаметна комапниај во светот. Меѓу...

Најпозната криптовалута во светот ќе добие ново издание – златен биткоин

Најпознатата светска криптовалута наскоро ќе добие ново издание. Во оптек ќе биде пуштена уште една алтернативна верзија на птороколот на кој се базриа биткоин,...

На прагот на револуција – електричните автомобили ќе се полнат само 6 минути

Слeдниот голем чекор во развојот на батерии за автомобили би требало да ни обезбеди екстремно брзо полнење и многу поголем досег. За најновото откритие...

Научници создадоа ултрафлексибилен екран за телефони

Пукањето на екранот веројатно повеќе нема да биде проблем за никого затоа што научници направија ултрафлексибилен дисплеј од сребро и графен. Научници од Универзитетот...
video

Жените во Нигерија пластичниот отпад го претвораат во аксесоари

Она што ние го гледаме како ѓубре за жените од градот Јола од североисточна Нигерија е извор на средства за преживување и заработка на...

Првите камиони без возачи во светот тестирани во Сингапур

Камиони без возачи пред неколку дена ја извозија својата прва рута во Сингапур, а компанијата која ги направи се надева дека до 2020 година...

НАЈПОПУЛАРНИ