-1.6 C
Skopje
вторник, февруари 25, 2020

Дневни Архиви: октомври 28, 2017

Instagram филтрите ќе можe да се користат и во видеа во живо

Популарната социјална мрежа за фотографирање и снимање видеа Instagram воведе промена која ќе израдува многу корисници на оваа платформа. Имено, Instagram ја претстави опцијата...

Џеф Безос повторно e најбогат човек на светот

Основачот на Amazon, Џеф Безос се врати на првото места на листата на најбогати луѓе во светот оваа недела благодарение на зголемувањето на неговото...

Отворена нова винарница „Чифлик“ во Битола

  Во селото Брусник под Пелистер, во близина на Битола, во средината на септември беше отворена новата винарница „Чифлик". Станува збор за инвестиција од неколку...

Софија е првиот робот кој стана жител на држава

Во текот на неодамнешниот настан Future Investment Initiative во Аудиска Арабија беше претставена Софија, робото конструиран од компанијата Hanson Robotics од Хонгконг. Софија е...

Ова се најскапите чевли во светот

Веруваме дека ни во најлудите сништа не би можеле да претпоставите колку чинат најскапите чевли во светот, а ни да замислите како изгледаат. Раскошните...

Кој е најмоќниот пасош во светот?

Според податоците на Passport Index, сајтот за рангирање на моќта на пасошите, зад кој што стои глобалната финансиска консултантска компанија Arton Capital, Сингапур сега...

Научници открија начин да добијат гориво од морската вода само со помош на светлина

Со помош на нов наноматеријал многу полесно и поевтино се добива вородордно гориво од морската вода  и е нов поефикасен метод за добивање енергија...

Провидните соларни ќелии ќе го револуционизираат генерирањето електрична енергија

Иноваторот Ричард Лант, кој ги направи проѕирните соларни ќелии, кои беа претставени пред неколку години, сега има нова анализа која дава надеж за многу...

„Гоблин“, уникатна продавница за друштвени игри, организатор на државното првенство во играта Magic:The gathering

Самоил Петрески, Владимир Трајчевски и Виктор Георгиев се тројцата сопственици на уникатната продавница за друштвени игри „Гоблин“ од Скопје. „Гоблин“ истовремено е и играчница...

„Гоблин“, уникатна продавница за друштвени игри, организатор на државното првенство во играта Magic:The gathering

Самоил Петрески, Владимир Трајчевски и Виктор Георгиев се тројцата сопственици на уникатната продавница за друштвени игри „Гоблин“ од Скопје. „Гоблин“ истовремено е и играчница...

НАЈПОПУЛАРНИ