14 C
Skopje
вторник, јули 14, 2020

Дневни Архиви: октомври 29, 2017

Индија ги престигна САД по бројот на продадени паметни телефони

Аналитичарската компанија Canalys објави извештај за глобалниот пазар на паметни телефони, од кој се гледа дека Индија ги престигна САД по бројот на продадени...

Како да ги мотивирате вработените во текот на последните месеци од годината?

Потребно е да сте навистина одлучни и да имате силна волја за да дадете се од себе кога гледате дека играта е пред крај....

Наместо да ги чува безбедни, технологијата за деца ги доведува децата во опасност

Играчките за деца повеќе не се тоа што беа порано: барбиките сега имаат механички мозоци, а гаџетите од типот на паметни часовници се прилагодуваат...

Научниците пресметаа точно колку подолго ќе живееме ако имаме почист воздух

Според Светската здравствена организација, загадувањето на воздухот е најголемиот ризик со кој се соочуваат луѓето како последица на сопственото невнимание. Но, што значи тоа...

Нов Зеланд ќе сади по 100 милиони дрвја годишно

Новата влада на Нов Зеланд се надева да ја направи земјата уште позелена така што ќе сади по 100 милиони дрвја годишно. Освен тоа,...

Кина ќе ги оценува жителите – за добро однесување има награди, за лошо казни

Кинеската влада планира до 2020 година да покрене систем за оценување на сите 1,3 милијарди жители. Уште во 2014 година кинеското Државно собрание објави...

Човечките солзи и плунката се уште еден извор на обновлива енергија

Научници од Универзитетот Лимерик од Ирска открија дека кога кристалите ќе се притиснат меѓу два стаклени ѕида, се ослободува енергија наречена пизоелектрицитет, односно енергија...

Ова се 10 најбогати милениjaлци во САД, со вкупно богатство од 127 милијарда долари

Скоро 3% од најбогатите луѓе во САД - оние со богатство од барем 2 милијарда долари - се под 37 години, односно дел од...

FIFA и Electronic Arts го организираат првото светско првенство во е-фудбал

За сите љубители на компјутерски фудбал или е-фудбал, особено тие што играат FIFA 18, пристигна интересна вест од за партнерство на FIFA и американскиот...

Виена до 2020 година ќе добие 1.000 станици за полнење на електрични автомобили

Првите 230 станици треба да бидат поставени до средината на 2018 година. Во секој од 23 округа во Виена ќе се постават по пет...

НАЈПОПУЛАРНИ