-1.8 C
Skopje
четврток, јануари 23, 2020

Дневни Архиви: јули 7, 2018

ВИДЕО: PancakeBot е првиот робот за 3Д печатење палачинки во светот

PancakeBot е робот кој ви овозможува да печатите палачинки во какво сакате дизајн што ќе го замислите. Навистина е лесно и забавно и нема потреба...

Amazon отвора уште една продавница без каси и касиери

Amazon пред две години прикажа како ја замислува иднината на купување во продавници - наместо класичниот начин на купување каде што луѓето чекаат во...

Selfly е летачка дрон-маска за телефон

Selfly е дрон маска за телефон која е дело на компанијата за производство на камери AEE. Selfly, всушност, е дрон кој се вклопува во...

Со овие апликации сигурно ќе ги преживеете сите летни авантури (2 дел)

Училиштето заврши, летото е тука, а тоа значи дека многу почесто сме на отворено и на голема топлина. Додека метеоролозите и лекарите постојано предупредуваат...

Ова се најпродаваните електрични возила во Европа во 2018 година

Aналитичката агенција JATO Dynamics која редовно ги истражува и рангира најпопуларните електрични возила во светот, објави податоци дека за првите пет месеци од годинава,...

ГТЦ ќе добие зелен кров – иновација за справување со климатските промени

Во склоп на проектот „Отпорно Скопје: поголема одржливост и иновации за справување со климатските промени”, ГТЦ ќе добие зелен кров, најавија градоначалникот Шилегов и Луиза...

Македонскиот стартап Спин го репарира стариот мебел и создава уникатен ентериер

Марта Минаркова (Мојсова) работи дизајн на мебел и ентериер, а преку натпреварот „Филантропија на зелени идеи“, го лансирала својот бренд Спин - стартап кој има...

НАЈПОПУЛАРНИ