-7.2 C
Skopje
четврток, јануари 23, 2020

Дневни Архиви: јули 12, 2018

Четири начини како успешните учат од своите грешки

Една од разликите помеѓу одличните лидери и просечните е начинот на кој тие ги прифаќаат своите грешки. Факт е дека секој може да греши,...

Фондот за иновации организира работилница за акцелератори

Фонд за иновации и технолошки развој најави работилница за акцелератори насловена како „Основи и практични искуства во формирање и управување со акцелератори“. Работилницата ќе се одржи со...

За првпат во Македонија, во „Аџибадем Систина“ вградено целосно вештачко срце

Вкупно во светски рамки се изведени 1.800 вакви операции, а нашата земја влезе на листата од 25 земји во светот каде што се изведува...

УСАИД и МТСП ќе ги предводат напорите за развојот на работната сила во Македонија

Денеска во Скопје се одржа состанок за координирање и вмрежување на активностите за развој на работната сила во Македонија. Состанокот беше организиран од Проектот...

Во Англија се тестираат паметни сообраќајни знаци кои детектираат кога користите мобилен телефон додека...

Возачите кои ги користат мобилните телефони додека возат во иднина ќе бидат прекорени и засрамени од страна на нов систем за детекција. Во Англија,...

НАСА обучува 17-годишно девојче за живот на Марс

Додека многумина сонуваат да патуваат во вселената, за 17-годишната астронаутка Алиса Карсон сонот ќе стане реалност. Амбициозната тинејџерка од Луизијана уште од мала се...

Стоби ја направи првата апликација – аудиоводич за археолошки локалитет во Македонија

НУ Стоби го изработи првиот аудиоводич за археолошки локалитет во Република Македонија. Како што објавија од управата, издавањето на аудиоводичот е со цел да се...

Белгиска телевизија употреби холограм за да направи интервју со фудбалерот Хазард

Белгиската телевизија La Uno покажа иновативен начин на интервјуирање така што употреби холограм за да го „донесе“ фудбалерот Еден Хазард во студиото. Откако Белгија...

Апликацијата Road Trip функционира како личен водич за градовите низ кои поминувате

Доколку често патувате и користите навигација, а притоа сакате да дознаете повеќе информации за местата и градовите низ кои поминувате, апликацијата Road Trip ќе...

Кој политичар има најмногу следбеници на Твитер?

Во Европа, на Твитер најдобро стои британската премиерка Тереза ​​Меј со пет милиони следбеници, па следи францускиот претседател Емануел Макрон со три милиони следбеници Американскиот...

НАЈПОПУЛАРНИ