12 C
Skopje
понеделник, јуни 1, 2020

Дневни Архиви: јули 27, 2018

Царинската управa даде поддршка за развој на електронската трговија во Македонија

Царинската управа на Рeпублика Македонија  потпиша меморандуми за соработка со Асоцијацијата за е-трговија на Македонија, како и со DHL Македонија Меморандумите за соработка се потврда...

Милијардерот Ричард Бренсон ќе полета во вселената до крајот на годинава?

Британскиот претприемач и милијардер Ричард Бренсон веќе 15 години инвестира милиони фунти во развојот на летало кое би можело да врши комерцијални летови во...

Facebook за еден ден изгуби 119 милијарди долари

Facebook штотуку го доживеа најголемиот пад на берзанската вредност во историјата на САД . Акциите на компанијата вчера паднаа за дури 19% , на...

Македонците на 8. место во светот по кликање на реклами на Facebook

Со 18 кликови на реклами месечно, македонскиот Facebook корисник е еден од најактивните по кликање на реклами на оваа друштвената мрежа, пренесува порталот IT.mk. Според анализата...

Audi прави клучна пресвртница кон електрична мобилност

Нова ера започнува во Audi. Oфицијално започна серијата на производство на електрични мотори.  Симболично, фабриката за производство беше отворена од Петер Сијарто, министер за...

ВИДЕО: Samsung најави како ќе изгледа ерата на 5G – го претстави својот 5G...

Сте се запрашале ли како ќе изгледаат градовите од иднината каде што 5G мрежата поврзува се во вашиот секојдневен живот? Видеото Samsung Electronics Newsroom...

Според Еуростат Македонија има 2.075.300 жители

Македонија во јануари 2018 година имала 2.075.300 жители наспроти 2.073.700 во истиот период лани, покажуваат резултатите од истражувањето за популацијата што го објави Статистичката...

Две компании се откажаа од грантот од Фондот за иновации и технолошки развој

Компаниите ДОО Гинис 3Д Прилеп и КАСТ ИНВЕСТ ДОО Скопје ги повлекоа своите инвестициски проекти. Денеска тие испратија известувања до Фондот за иновации и технолошки развој...

Ова е најскапиот град за живот во светот со инфлација од 1 милион отсто

Меѓународниот монетарен фонд проценува дека до крајот на годината инфлацијата во Венецуела ќе достигне 1 милион проценти бидејќи власта во државата продолжува да печати...

НАЈПОПУЛАРНИ