1.2 C
Skopje
вторник, февруари 25, 2020

Дневни Архиви: септември 19, 2018

Кои се најевтините, а кои најскапите престолнини во Европа?

Интернет-платформата за брза резервација на билети за автобуски и железнички сообраќајWanderu направи листа со најевтините и најскапите градови кои треба да се посетат во...

Starbucks ќе направи 10.000 „зелени“ кафетерии до 2025 година

Од елиминирање на пластичните сламки за еднократна употреба во целиот свет до 2020 година до склучување партнерство со McDonald's за создавање разградливи пластични чаши...

Сите електрични возила на едно место утре во Скопје

Електромобилност Македонија во соработка со Град Скопје како дел од „Европската недела на мобилност“ под мото „Комбинирај и движи се“ на 20 септември 2018...

Шефот на Apple ја брани високата цена на iPhone: скапо чини изработката

Новите телефони на Apple доаѓаат со исклучително висока цена, меѓутоа шефот на Apple, Тим Кук, мисли дека иновациите се толку вредни. „Сакаме да направиме iPhone...

Робот прошета по модната писта на Лондонската недела на модата

Големиот моден настан Лондонска недела на модата (London Fashion Week) по прв пат на пистата донесе робот кој носеше креација на модната дизајнерска куќа...

Дизајнерите стануваат клучни кадри во секоја компанија

60 студенти Дизајн Академијата на ‘’Seavus’’  едукација  во соработка со ‘’Djolev and Arts’’  за девет месеци направија над 300 дизајн решенија  Изминатава деценија дизајн секторот...

Целта на МАСИТ е македонската ИКТ индустрија да биде конкурентна и препознатлива!

На 27 септември МАСИТ организира конференција на тема: „Дигитална трансформација во Македонија, предизвик или реалност?“. Целта е да се најдат конструктивни решенија за здрава...

Во Германија почна да вози првиот воз во светот кој троши водород наместо нафта

Во Германија вчера во промет беше пуштен првиот воз во светот кој за гориво користи водород. Ова е поскапа, но еколошки далеку поприфатлива технологија...

13-тата „Coca-Cola Активна зона“ од проектот на Пивара Скопје и компанијата Coca-Cola поставена во...

 Жителите на Општина Сарај вчера ја добија својата „Coca-Cola Активна зона“. Оваа зона е 13-та по ред и е дел од големиот проект на...

НАЈПОПУЛАРНИ