7 C
Skopje
понеделник, јануари 27, 2020

Дневни Архиви: февруари 25, 2019

Обединетите Арапски Емирати го презентираа планот за освојување на Марс

Обединетите Арапски Емирати ќе го испратат нивниот прв астронаут во вселената на 25 септември, но тоа не е сè. Земјата има амбициозна вселенска програма...

Ќе се корегира проектот за зелен кров на ГТЦ

Зелениот покрив на ГТЦ е исполнување на ветеното на Скопје и граѓаните, а со него се добива една нова, урбана и зелена површина за...

Натпреварот „Code App Level Up“ беше презентиран во Стопанската комора на Македонија

Иницијативата за поттикнување на претприемачкиот дух на македонските студенти, изразена на натпреварот „Code App Level Up“ беше презентирана денес на прес-конференцијата на Стопанската комора...

Кои се најздравите држави за живот во светот?

Користејќи податоци од Светската здравствена организација, Светската банка и Обединетите нации, Bloomberg состави листа со најздравите нации за живот во светот - Bloomberg Healthiest...

Презентирани можностите на Оперативниот план вработување за 2019 година „Шанса за сите“

Годинава се одвоени 1,1 милјарда денари за мерките од Оперативниот план за вработување за 2019 година „Шанса за сите“. Ова е највисок износ досега...

Со 15 милиони евра од ЕИБ ќе се поддржат 39 мали и средни претпријатија

Со 15 милиони евра евтини кредити од Европската инвестициска банка – ЕИБ ќе се поддржат инвестициите на 39 мали и средни фирми, кои првично...

Станете бизнис ангел – поддржете успешна бизнис идеја

CEED Macedonia Business AngelsClub организира еднодневна трибина насловена како „Станете бизнис ангел – поддржете успешна бизнис идеја“, која ќе се одржи на 27-ми февруари...

Huawei го претстави флексибилниот телефон Mate X

Откако Xiaomi ја претстави новата палета производи во пресрет на Светскиот мобилен конгрес во Барселона, истот го направи и уште еден кинески производител -...

Саудиска Арабија ја назначи првата жена амбасадор

Принцезата Рима бинт Бандар бин Султан, која беше назначена за амбасадор на Саудиска Арабија во САД, е првата жена од Саудиска Арабија која добива...

Сите нови автомобили во ЕУ до 2022 година ќе имаат ограничувачи на брзината

За три години отсега сите нови автомобили во Европската унија ќе бидат опремени со уреди кои ќе ја ограничуваат брзината на движење. Оваа одлука...

НАЈПОПУЛАРНИ