19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: февруари 28, 2019

Тули направени од отпушоци од цигари

Секоја година се фрлаат 6 трилиони отпушоци од цигари, што значи дека секоја година се создаваат 1,2 трилиони тони отпад од цигари. Трилиони отпушоци...

Успешно извршена првата хируршка операција во светот преку 5G мрежа

Првата хируршка операција во светот направена со помош на новата генерација мобилна телефонија 5G ја изведе шпански доктор во директен пренос од главната бина...

Штаермеркише Шпаркасе Штаермеркише потпиша договор за купопродажба на акции со Сосиете Женерал

Денеска Штаермеркише Банк унд Шпаркасен АГ Грац потпиша договор за купопродажба на акции со Сосиете Женерал со цел да се стекнат со сите акции...

ВИДЕО: Овие пет градови ја покажуваат моќта на пошумувањето!

Јужнокорејската престолнина, Сеул, неодамна засади повеќе од 2.000 мали шумички и градини. Атина, главниот град на соседна Грција, пак, сака да засади повеќе дрвја...

Градските инспектори ќе добијат електрични тротинети и нови велосипеди

Десет велосипеди и исто толку електрични тротинети ќе набави Град Скопје за потребите на администрација при извршување на редовните работни обврски. „Со оваа набавка ќе...

Десет медали за вината на „Тиквеш“ и „Домен Лепово“ на натпревари во Германија и...

  Нов забележителен успех постигнаа вината на „Тиквеш“ и „Домен Лепово“ на првите два годинешни престижни вински натпревари што се одржуваат во Европа и Азија.  На...

Бизнис ангелите се неопходна алатка за остварување на успешни старт-ап приказни

Улогата и потребата од бизнис ангели се прашања кои сè повеќе стануваат актуелни во светот на бизнисот.  Ова беше главна тема на вчерашната трибина...

Во овој хотел можете бесплатно да престојувате, само под еден услов

Имајќи ги предвид сите проблеми кои нам ни ги сервира модерниот начин на живот, еден хотел во Шведска нуди бесплатно сместување за секој што...

LG го претстави првиот бесконтактен смартфон во светот

Овој телефон можете да го контролирате со гестви со рацете без да мора да го допирате. Моделот G8 Thinq на јужнокорејската компанија LG нуди...

Од 20-22 март четврто издание на FASHION & LIFESTYLE EXPO!

Пролетна возбуда. Нови почетоци. Разигрување на духот и целосен пролетен хедонизам... #Градот повторно се буди! Овој Март, традиционално ќе биде одбележан од единствениот lifestyle настан...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....