23 C
Skopje
петок, август 7, 2020

Дневни Архиви: мај 2, 2019

Илон Маск најави скорешно спојување на човечкиот мозок и машините?!

Во еден од своите најнови „твитови“ шефот на SpaceX, Tesla, Neuralink и The Boring Company и воедно најпознатиот иноватор на денешницата, Илон Маск, изјави...

Кој е најпродаваниот паметен телефон во светот?

Неделава беа објавени податоците за состојбата на глобалниот пазар за паметни телефони и за најпродаваните смартфони минатата година во светот. Според тие податоци, на...

Минољ Чутра: Дигиталната продажба на пици во САД од Македонија наскоро ќе ја прошириме...

Slice е сервис кој им овозможува на потрошувачите во САД да пронајдат пицерија во нивна близина и да порачаат онлајн. Пицериите потоа сами ја...

Научници открија дека болните од Паркинсонова болест имаат уникатен мирис

Хипократ, Авицена и друти антички лекари често го користеле мирисот како дијагностичка алатка. Иако мирисот не се користи често во модерната медицина, се уште...

Marriott го гради најголемиот модуларен хотел во светот

Највисокиот модуларен хотел во светот ќе никне во Њујорк. Хотелот AC Hotel New York NoMad, висок околу 110 метри, ќе има 168 гостински соби...

Научници пронајдоа противотров за најотровното суштество на светот

Австралиски научници веруваат дека пронашле противотров за убодот на најотровното суштество на светот, морската оса или медузата која се страв и трепет за луѓето...

Утре во Скопје afterwork со експерт: од стартап до експанзија

Tриесет совети како да прераснете од стартап во компанија која ќе доживее експанзија е темата на која Rishi Chowdhury ќе говори на настанот кафе...

Samsung претстави телевизор кој може да се сврти од хоризонтален во вертикален

Сакате да гледате телевизија на хоризонтален или вертикален телевизор? Благодарение на најновиот изум на Samsung, повеќе нема да мора да бирате. Јужнокорејскиот гигант претстави...

ВИДЕО: Кои се трите најважни вештини за иднина според Бил Гејтс?

Основачот на Мајкрософт Бил Гејтс врз основа на бројни податоци кои ги собирал тврди дека во иднина најмногу ќе се бараат луѓе во областа...

Повратот на ДДВ ќе се прави преку посебна апликација

Електронскиот систем за повратот на ДДВ на граѓаните е подготвен и во мај и јуни ќе се тестира. Ќе се реализира едноставно со сликање...

НАЈПОПУЛАРНИ