30 C
Skopje
сабота, август 15, 2020

Дневни Архиви: мај 10, 2019

ВИДЕО: Џиновска правосмукалка за чистење на градските улици

Пролет е и допрва ќе раззеленуваат сите дрвја . Но, кога ќе дојде есен жолтите лисја летаат насекаде и иако создаваат романтична атмосфера и...

Светски економски форум: Европа од денес живее во еколошки долг

Според најновиот извештај на Светскиот економкси форум, „Ден на еколошкиот долг на ЕУ: Живот над границите на природата“, од денес, 10 мај, Европејците ќе...

Диме Стојчевски: Иновативен туризам со ретро Буби!

Дали знаете дека недоволно истражените места во Македонија може да ги посетите со прекрасни ретро Буба автомобили и да доживеете незаборавни мигови? И самата...

Луксузниот брод Innovation ќе патува до сите седум континенти во светот

Еден од најголемите бродови крстосувачи во светот, кој ќе го започне своето патување во 2021 година, ќе застанува на сите 7 континенти. Компанијата SeaDream...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Најлуксузните BMW модели пристигнаа во Македонија!

Инспирирани од приказната за луксузниот и независен стил, компанијата М Кар во  во својот продажен салон, во софистицирана елеганција, со престижна 7- степена гала...

Што ги инспирира македонските „фуд-блогери“?

Fat Kitchen, Dave’s Kitchen, Cooking with Branko и Natali Cooking во интересен предизвик за готвење Кога готвењето станува секојдневие, често му недостасува предизвик. Иако на...

Huawei бара кандидати за тестирање на новиот Android Q Beta

Одбраните кандидати ќе го тестираат новиот Аndroid Beta на Huawei Mate 20 Pro За време на овогодинешниот Google I / O, Huawei објави дека започнува...

Оптика VS бакар или како тенките оптички влакна пренесуваат податоци со брзина на светлината

Каблите со оптички влакна направија револуција во светот на мрежната комуникација уште од моментот кога се патентирани, пред речиси четири децении. Иако сите знаеме...

Оваа револуционерна машина може да печати патишта

Оваа машина е навистина револуционерна - во неа ставате тули, а од другата страна излегува цел пат. Машината се вика Roadprinter, а ја направи...

Хрватската пошта претстави поштенски марки кои може да се слушаат

Хрватската пошта  пушти во оптек потешнски марки од серијата „Europa". Птиците се годинашната тема на поштенските марки кои ги издаваат сите европски поштенски оператори,...

НАЈПОПУЛАРНИ