23 C
Skopje
сабота, август 15, 2020

Дневни Архиви: мај 30, 2019

Самсунг, Спин Дигитал и СЕС првпат во Европа емитуваа 8К содржина преку сателит

Компанијата Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.), заедно со Спин Дигитал (Spin Digital) и компанијата СЕС (SES) како водечки оператор за сателитски пренос на...

63 училишта во финалето на „Предизвик за млади истражувачи 2“

Шеесет и три основни и средни училишта влегоа во финалето на „Предизвик за млади истражувачи 2“ на Фондот за иновации и технолошки развој кое се спроведува во...

ВИДЕО: Volvo дизајнираше автономен камион за собирање ѓубре

Групацијата Volvo дизајнираше камион за собирање ѓубре од контејнерите кој е целосно автономен. Камионот самиот може да вози по улиците, да застане таму каде...

Започна фестивалот на светлината Skopje Light Art District 2019

Денес започнува четиридневниот меѓународен фестивал на светлината Skopje Light Art District 2019. Дваесет и шест светлосни уметници на 18 локации на посетителите ќе им ја...

Кинеската војска повеќе нема да користи Windows – почнуваат со развој на сопствен оперативен...

Кинеската војска која на своитње компјутери моментално користи американски софтвер се одлучи на радикални промени поради страв од шпионирање. Затоа тие се откажуваат од...

Доделени признанијата за најиновативни компании на годината 2019

На 29 мај во хотел „Александар Палас“ во Скопје се одржа манифестацијата за доделување на награди и признанија од националниот конкурс за „Иновативно претпријатие на...

Светската здравствена организација го прогласи „прегорувањето од работа“ за вистинска болест

Здравствени експерти од целиот свет препорачуваа „прегорувањето од работа“ да биде признаено како вистинска болест. Со децении наназад експертите дебатираат како да се дефинира...

Белград сака да го наплаќа влезот во центарот на градот

Градските челници на Белград одлучиле да го решат проблемот со сообраќајниот метеж во центарот на градот со наплата на влезот на автомобили. Како што...

Голем интерес од компаниите за средства од Фондот за иновации

487 компании аплицирале со проекти на последниот повик на Фондот за иновации. Бараат државата да ги финансира со 70 милиони евра, а тие ќе...

Испратете го своето име на Марс со новиот ровер на НАСА

Американската вселенска агенција НАСА им овозможува на сите кои сакаат да го испратат свото име на Марс. НАСА ги повика заинтересираните барем на симболичен...

НАЈПОПУЛАРНИ