24 C
Skopje
вторник, јули 14, 2020

Дневни Архиви: јуни 3, 2019

САД им ги бара информациите од социјалните мрежи на кандидатите за виза

Скоро сите кои аплицирале за виза во САД ќе мора да ги достават нивните информации од социјалните мрежи, според новите усвоени правила, објави Би-Би-Си. Во прописите...

Cleansbot е првиот робот во светот кој ги уништува бактериите во хотелите

Сите знаеме колку може да бидат валкани хотелите каде што престојувале и голем дел од луѓето прават дезинфекција на се што би можеле да...

Саем за енергетска ефикасност на скопскиот плоштад

За Интернационалниот ден на животната средина, 5 јуни, на централниот плоштад во Скопје (во близина на старата куќа на Мајка Тереза) ќе се одржи...

Apple ја укинува iTunes – еве со што ќе ја замени

Кога пред 18 години Apple го лансираше својот сервис iTunes за музика и видеа,  корисниците од целиот свет добија легален канал за купување мултимедијални...

ВИДЕО: Во Флорида се гради првиот хотел во светот во форма на гитара

Оваа есен ќе биде пуштен во употреба првиот хотел во светот кој има форма на гитара. Хотелот вреден 1,5 милијарди долари во Холивуд, Флорида,...

Нови цени на горивата од полноќ

Новата цена на „еуросупер 95“ ќе изнесува 69,50 денари за литар, „еуросупер 98“ ќе се продава по цена од  72 денара за литар, додека...

Семафорите од иднината ќе знаат кога сакате да преминете и сами ќе вклучуваат зелено...

Семафорите од иднината Semaforiќе знаат кога луѓето сакаат да ја преминат улицата и сами ќе се префрлаат на зелено светло за пешаци.  Кога луѓето...

Компанијата „North Face“ се извини откако ја манипулирале Википедија за самопромоција

Компанијата за облека „North Face“ јавно се извини поради манипулирање на онлајн енциклопедијата Википедија со цел сликите од нивните производи да бидат многу поистакнати...

Унгарија планира да направи јаглерод-неутрален град

Унгарија планира да изгради град кој ќе биде целосно јаглерод-неутрален. Германската компанија ФАКТ инвестирала 1,1 милијарда долари за хортикултурниот и инфраструктурен проект со големина...

Оваа вакуумска преносна сушара ќе ја испари влагата од вашата облека

Луѓето што живеат во стан и немаат место за многу апарати,  а не сакаат ни да одат во јавни перални можат да купат компактни...

НАЈПОПУЛАРНИ