22 C
Skopje
среда, јули 15, 2020

Дневни Архиви: јуни 5, 2019

Не треба да ги имате сите квалификации за да се пријавите за некоја работа

Ако неодамна сте дипломирале, веројатно сте слушале некои предавање за кои сте мислеле дека ќе ве подготват за првата работа. За жал, најголем дел...

Илјадници лица ја поддржуваат јапонската кампања против носењето високи потпетици

Околу 19.000 луѓе ја потпишаа петицијата со која се бара Јапонија да стави крај на кодексот на облекување кој бара од жените да носат...

Huawei порача дека се подготвени да потпишат договор со САД за „нешпионирање“

Челниот човек на Huawei, Лианг Хуа, порача дека се подготвени да потпишат договори за непшионирање со други држави. Целта на тие договори би била...

ИКЕА претстави роботски мебел за луѓе кои живеат во мали станови

Мебелот од иднината можеме да го наречеме мебел со супермоќи, велат од ИКЕА. Овој шведски синџир за производство на мебел направи нова линија мебел...

IT заедницата се вклучи во градењето на скопскиот стартап Laika

Пред неколку месеци, тим од IT професионалци го соопшти основањето на компанијата Laika со идеја да го поврзат балканскиот IT сектор на една платформа. Со процеси...

Пуштен автопатот Скопје – Штип

Од денеска од Скопје до Штип ќе се стигнува за само половина час, АМСМ информира дека, од денеска 5 јуни 2019 година, автопатот Миладиновци-Свети...

Стартува #СкопјеГурман и најголемите попусти низ скопските угостителски објекти

Скопјани познати по боемскиот живот и желбата за уживање во добра храна, овој јуни ќе можат да се препуштат на гастрономски хедонизам, зошто од...

Ова е првиот циркус во светот кој користи холограми наместо вистински животни

Изгледа како зоолошките градини во светот да ги менуваат концептите на кои се базираат. Во многу делови од светот зоолошките се места каде што...

НАЈПОПУЛАРНИ