-4 C
Skopje
недела, февруари 23, 2020

Дневни Архиви: јуни 15, 2019

Бразилскиот затвор АРАС им ги дава клучевите од ќелиите на затворениците

Хоророт кој може да се види по бразилските затвори не може да го издржи секој. Бруталност, ендемично насилство, бунтови и сериозна преполнетост е сликата...

Гугл следи скоро се што купуваме на интернет

Google ги следи и чува информациите за речиси сè што купуваме на интернет – без оглед на продавницата или услугата што ја плаќаме. Гигантот користи...

ВИДЕО: Uber ја претстави иднината на урбаниот транспорт

Ако се оди според планот, летачките такси на Uber Air ќе почнат да летаат во Далас, Лос Анџелес и во Мелбурн во 2023 година,...

„Фич“ го подигна кредитниот рејтинг на земјава на ББ+

Ова е прво подобрување на кредитниот рејтинг на нашата земја по 13 години Aгенцијата „Фич” го зголеми кредитниот рејтинг на земјава од ББ на ББ+,...

Европејците се помалку купуваат паметни телефони

Пазарот на смартфони во Европа, Блискиот Исток и Африка (регион EMEA) бележи пад во првиот квартал на годината, покажува новиот извештај на аналитичарската фирма...

Психолошки муабет: За менталното здравје! Јавните личности говорат за менталното здравје

Менталното здравје е еднакво важно исто како и физичкото, но живееме во време кога мал број на луѓе се свесни и информирани за тоа....

Вечерва ново ноќно искачување на Водно

Вечерва во 19:30 часот ќе се одржи уште едно ноќно искачување до Милениумскиот крст на Водно. Овој настан е од јавен карактер, што значи на...

Првата македонска фарма за магариња летово ќе почне да произведува млеко

Шест магаренца ќе се родат летово во првата македонска фарма за магариња во охридското село Велестooво. Се наоѓа на локација со прекрасен поглед на...

НАЈПОПУЛАРНИ