18.3 C
Skopje
среда, февруари 26, 2020

Дневни Архиви: јули 6, 2019

Српскиот бизнисмен Богољуб Кариќ ќе гради цел град во Германија

Бизнисменот Богољуб Кариќ тргнува во нови потфати и планира во Германија да изгради цел град. Кариќ на својот профил на Facebook наведе дека после...

Oфицијално пуштен во употреба автопатот од Миладоновци до Штип

Автопатот Миладиновци  – Штип денеска официјално беше пуштен во употреба со церемонија кај Свети Николе во присуство на премиерот Зоран Заев, вицепремиерот за економски...

Фабриката „Тиамо“ отвори нов погон за преработка на месо

Фабриката „Тиамо“ отвори нов погон за преработка на месо во Глумово, општина Сарај. Станува збор за инвестиција вредна четири милиони евра, дел поддржана од ИПАРД. Ова...

Наместо шампон во шише, пробајте ги овие капсули кои се раствораат во вода

NOHBO drops се капсули за еднократна употреба кои се разложуваат во вода. Во нив може да се спакува шампон, регенератор, гел за туширање или...

САД по прв пат во историјата произведе повеќе енергија од обновливи извори отколку од...

САД по прв пат годинава генерираше повеќе електрична енергија од обновливи извори отколку од јаглен. Во април годинава 23% од генерираната енергија во САД...

Ова е иднината на рестораните

Компанијата Dahir Insaat, основана од рускиот инженер и иноватор Дахир Семенов, го претстави проектот за првиот целосно автоматизиран ресторан во светот. Во овој ресторан...

Јорданчо Лефков: Во Чешиново го произведуваме првиот био-паметен ориз во Македонија!

Првите количини на био-смарт ориз ќе се добијат наесен, а заложбите на чешиновските оризопрозводители беа препознаени и наградени како една од трите најдобри зелени...

Матичните клетки се потенцијален лек за ќелавост!

Периките и трансплантацијата на коса во иднина ќе станат минато? Научници наведуваат дека во текот на истражувања врз животни дошле до заклучок дека косата...

НАЈПОПУЛАРНИ