-4 C
Skopje
недела, февруари 23, 2020

Дневни Архиви: август 15, 2019

Најбогатото семејство во светот за една минута заработува 70.000 долари

Најбогатото семејство во светот, семејството Волтон, заработува 70.000 долари секоја минута, пишува Blооmberg. Тоа значи дека за еден час ќе заработат дури 4,2 милиони...

Tip of the Week: Знаци

Тие се насекаде околу нас, во вид на компаниски логоа, религиозни симболи, знаци со рацете, разни ознаки, пораки, и тие играат огромна улога во...

Huawei нуди до 50% попуст на промена на екранот на мобилни телефони на сите...

Huawei од од денес започнува нова сервисна кампања во Македонија, која ќе трае до средината на септември. Во овој период, секој доносител на телефон...

Почна да се продава првата комбуха во лименка во Европа

Белгиската компанија „Јухен“на европскиот пазар ја лансира првата комбуха во посебно дизајнирана лименка. „Јухен Комбуха“ е наменета за потрошувачите кои водат сметка за своето здравје...

Ова е првото шише во светот кое се чисти самото

Ова е шишето Mahaton, првото шише во светот кое има опција за безжично полнење на батериите и се чисти самото. Модерниот дизајн на шишето...

Huawei прави сопствена апликација за мапи и навигација

Се е поизвесно дека по 20 август ќе прекине соработката меѓу Huawei и Google. Корисниците кои и досега ги користеле телефоните на Huawei и...

Медиуми на естонски јазик: Интегрирана редакција, Развој на пораст на локалните медиуми и отворање...

Дипломираниот адвокат и љубител на медиумите, естонецот Раидо Сом (Raido Soom), на овогодишниот Викенд Медиа Фестивал ќе одржи предавање со наслов “Media done the...

Нов Зеланд е првата земја во светот која дозволи исплата на платa во биткоин

Виртуелните валути или криптовалутите изминатите две години привлекоа многу внимание во светот. Наглиот раст, а потоа и наглиот пад на биткоин некои луѓе ги...

Дејан Лукиќ е чудо од дете – патентираше вселенски сателит кој ќе го користи...

Тринаесетгодишниот Дејан Лукиќ, ученик во осмо одделение во основното училиште „Свети Сава“ во Босански Брод, направи наносателит кој го прифати НАСА. Уште како петгодишно...

Преку хакатонот Тech4Muni сакаме да најдеме иновативни решенија за повеќе проблеми на локално ниво

Тech4Muni MK е престижен иновациски маратон на кој талентирани македонски компании и претприемачи развиваат решенија за предизвиците со кои што се соочуваат градовите. Пријавувањето за...

НАЈПОПУЛАРНИ