-4 C
Skopje
недела, февруари 23, 2020

Дневни Архиви: август 16, 2019

Откриен нов орган одговорен за чувството на болка

Научници открија претходно непознат орган преку кој луѓето ги детектираат опасните надразнувања од околината и може да биде одговорен за одредени видови болка. Органот...

Вселенското пристаниште на Ричард Бренсон е подготвено за првите вселенски туристи

Компанијата Virgin Galactic на милијардерот Ричард Бренсон ја претстави внатрешноста на вселенското пристаниште Gateway to Space, од кое вселенските туристи наскоро ќе почнат со...

Limitless Milk Shirt е првата маичка во светот направена од млеко

Секој ден индустријата за млеко фрла милиони литри млеко од различни причини. Еден стартап од Лос Анџелес го зема тоа млеко и го користи...

Над 3.500 лица од земјава досега испратиле имиња за мисијата „Марс 2020“

Над 3 500 лица од земјава ги дале своите имиња кои треба да бидат испратени на Марс со мисијата на НАСА. Аплицирањето се прави...

16-годишната Швеѓанка која се против климатските промени тргна на пат од Велика Британија до...

Грета Тунберг, младата шведска активистка за борба против климатските промени, тргна на пат од Плимут, Велика Британија до Њујорк, САД со едрилица која не...

Канадска компанија го претвора пластичниот отпад во дизел и бензин

Канадската компанија Sparta Group успешно го спроведува проектот Phoenix и од пластичниот отпад произведува дизел горицво и бензин. Од компанијата соопштија дека проектот веќе...

Ќе се гради првата меѓународна жичарница од Русија до Кина

Во план е изградба на првата меѓународна жичарница која ќе ги поврзува Русија и Кина. Жичарницата ќе ги поврзува Благвјешченск во далечниот источен дел...

НАСА на Исланд се подготвува за Марс (ВИДЕО)

Со цел да се подготви за следната мисија на Марс 2020 , НАСА ,,слета” на Исланд , каде го тестира најновиот ровер. Со својот црн...

MChat – домашна апликација за запознавање

Запознајте се со МЧет, домашна мобилна апликација за спојување на корисници. Апликацијата ги прикажува корисниците подредени по далечина со цел да може да се...

НАЈПОПУЛАРНИ