29 C
Skopje
четврток, јули 2, 2020

Дневни Архиви: септември 6, 2019

Научници создадоа гел кој ја обновува глеѓта на забите

Кинески научници создадоа гел со помош на кој забрана глеѓ сама се регенерира, а тој изум би можел да ги спаси луѓето од пломбирање...

Кире Секуловски: училиштето „Киро Глигоров“ е единствено во земјава со ботаничка градина

Деновиве во Скопје е отворено ново основно училиште, направено по сите современи архитектонски, енергетски и функционални стандарди за основно училиште. Тоа беше повод да...

Со овие револуционерни тркала нема да осетите ниедна дупка на пат

Maxion Flexible Wheel  се автомобилски тркала кои се навистина револуционерен изум. Тркалата се направени со користење на посебна технологија за апсорбирање на ударите од...

Huawei во Берлин го претстави првиот 5G процесор во светот

Извршниот директор на кинескиот технолошки гигант Huawei, Ричард Ју, денес на саемот IFA во Берлин го претстави новиот процесор Kirin 990 со интегриран 5G...

Објавен прирачник за компании при инспекциски надзор

За потребите на компаниите Проектот Партнерство за подобра бизнис регулатива изработи прирачник за постапување при инспекција според новиот Закон за инспекциски надзор кој е...

Porsche го зголемува уделот во Rimac Automobili

Rimac Automobili си осигураа зголемување на уделот на Porsche во компанијата, па сега Porsche има удел од 15,5%. Во јуни 2018 година германскиот производител...

Златен медал за црвеното вино „Vase de Pierre 2017“ на престижниот вински натпревар „MUNDUS...

Врвното црвено вино „Vase de Pierre 2017“ се закити со златен медал на еден од најпрестижните вински натпревари „MUNUDIS VINI“, што се одржува во...

Денеска и утре фестивал на органска храна на Плоштадот во Скопје

Млечни производи, зеленчук, овошје, мед, кафе, зачини, житарки и козметика, се само дел од производите што ќе бидат изложени на Фестивалот на органска храна...

ПРЕДА плус отвори повик за поддршка на стартапи од Пелагонискиот регион

Сите со добра и иновативна бизнис идеја или со веќе формиран стартап во почетна фаза може да аплицираат за акцелераторската програма #ИодБитолаСеМожи креирана од...

Македонска иновативна компанија создаде уникатен адитив за гаснење пожар

Со поддшка на Фондот за иновации и технолошки развој развиен е македонски производ каков досега нема во регионот, а кој може да има голема...

НАЈПОПУЛАРНИ