-0.5 C
Skopje
вторник, февруари 25, 2020

Дневни Архиви: септември 13, 2019

Светот годишно губи шума колку Велика Британија

На годишно ниво во светот се губи загрижувачки огромна количина дрвја, доволно да пополни шума со големина на Британските острови. Ова стои во последниот извештај...

Македонската иновација за 3Д мапирање интересна за најпознатите светски компании за автономна навигација на...

Најпознатите светски компании за автономна навигација на возила и најголемиот производител на системи за навигација кои се користат во мобилните телефони и други автономни...

Volkswagen го претстави новото лого и новиот дизајн

Во пресрет на новинарскиот ден на саемот за автомобили во Франкфурт, Volkswagen го покажа своето ново лого. Оваа светска премиера го означува почетокот на...

Србија ќе ја рекламира својата туристичка понуда на Alibaba

Српскиот министер за трговија, туризам и телекомуникации, Расим Љајиќ,  изјави дека почнувајќи од 20 септември на една од платформите на Alibaba, Fliggy, ќе може...

Huawei Mate 30 Pro ќе има вкупно седум камери

На Интернет се појавија спецификациите за новиот смартфон на Huawei - Mate 30 Pro. Со оглед на тоа дека серијата Mate 30 нема дозвола за...

Пристигнува „СКОПСКО IPL“ – првото крафт пиво од Пивара Скопје

Пивара Скопје започна со производство на ново пиво – „СКОПСКО IPL“, прво од ваков вид на македонскиот пазар. Најновата бренд екстензија на СКОПСКО претставува...

Научници открија супер Земја со вода на 110 светлосни години од нашата планета

По прв пат во историјата на човештвото научници открија планета надвор од нашиот соларен систем која има вода и ова е многу битно откритите...

Основачите на CodeWell се Претприемачи на годината во Македонија

Основачите на CodeWell, Нино Карас и Мартин Анчевски, се избрани за Претприемачи на годината во Македонија од страна на Европските Бизнис Награди, едно од...

Шведски научник предлага да станеме канибали ако сакаме да се бориме со климатските промени

Еден шведски научник ни понуди сосема неочекувано решение за спас на светот и борба со климатските промени. Генерално, кога немој има некаков прогресивен став...

Хрватска компанија која одгледува туна отвори погон во Хонгконг

Туната која ја одгледува компанијата Kali tuna во кафези од минатиот петок се наоѓа на огромниот пазар во Хонгконг. Имено, компанијата сопственик на Kali...

НАЈПОПУЛАРНИ