Холандска компанија собира енергија од растенијата за улично осветлување, Wi-Fi и...

0
Холандска компанија собира електрична енергија од живи растенија и потоа ја користи за да ги напојува полначите за телефони, Wi-Fi хотспотови и сега повеќе...

Обвивката Edipeel ги одржува овошјето и зеленчукот свежи четири пати подолго

0
За да ги зачуваме свежи овошјето и зеленчукот ги ставаме во фрижидер. Но, што кога би имало алтернатива за тоа? Тоа прашање ја инспирирало...

Adidas лансираше облека за јога направена од рециклирана пластика

0
Adidas одлучно работи на намалување на загадувањето со пластика. Компанијата склучи партнерство со организацијата Parley for the Oceans и заедно ќе креираат производи од...

Шангај доби парк направен целосно од рециклирани материјали

0
Познатиот кварт Анфу Роуд во Шангај доби фантастичен парк кој е доказ како урбаниот отпад на човекот може да се претвори во преубава јавна...

Во наредните 5 години во светот секоj час ќе се додаваат...

0
Се очекува во текот на наредните неколку години соларниот капацитет на земјата да се зголемува за по 70.000 соларни панели секој час, што е...

Лондон ќе сади 9 милиони диви цвеќиња

0
Нова кампања на градот Лондон сака да ја претвори оваа европска престолнина во рај за инсектите поленатори така што ќе се засади по едно...

Париз планира до 2030 година да ги забрани сите автомобили освен...

0
Забраната за влез на автомобилите со мотор со внатрешно согорување во главниот град на Франција се донесува поради многу големо загадување на воздухот. Проширувањето...

Во Амстердам сега има еколошки бродови со кои наместо риби, туристите...

0
Според некои најнови студии, има околу 1,8 трилиони парчиња пластика во океаните. Тоа значи околу 80.000 тони отпад во водите на Земјата. Една организација...

Новиот аеродром во Осло ќе произведува доволно енергија за еден цел...

0
    Аеродромите не се секогаш познати по нивната енергетска ефикасност, но Норвешка ќе го смени тоа. Норвешките архитекти од  Haptic Architects и Nordic – Office...

Во Египет се гради најголемиот соларен парк во светот

0
Проектот Benban Solar Park, кој се очекува да има капацитет од 1,6 до 2 GW соларна енергија до средината на 2019 година, на Египет...