1.6 C
Skopje
понеделник, јануари 20, 2020

Нов тест за анализа на крвта открива осум различни типови на...

Познат како течна биопсија, овој нов тест е значително различен од стандардната биопсија. Истражувачите кои го развиле тестот велат дека истиот може да детектира...

Светлана Кордумова: Создадовме македонски софтвер за онлајн пребарување идеална облека кој...

Денес, илјадници каталози на онлајн продавниците нудат неограничена понуда на облека. Да се открие парчето облека кое одговара на вашиот стил или на тоа...

Трето издание на Womenpreneurs Stories на 13 март со Џес Бејли!

Приказни за жени претприемачи е иницијатива која има за цел да ги  слави и сподели приказните на инспиративните жени во бизнисот. После неполн месец...

Пораѓањето во вселената ќе стане реалност за шест години отсега

Иако идејата за пораѓање во вселената е како заплет од некој sci-fi филм, научниците веруваат дека тоа ќе стане реалност за шест години отсега....

Илон Маск објасни зошто традиционалното образование е бескорисно

Во едно неодамнешно интервју иноваторот и претприемач Илон Маск објасни зошто традиционалното образование, во суштина, е бескорисно. Тој истакна дека мнгоу од работите кои...

Успешен експеримент во Нов Зеланд: четири дена работа неделно за иста...

Компанијата од Нов Зеланд, која во март ја намали работната недела на четири дена, постигна необичен успех. Дури 78 отсто од вработените сметаат дека...

Холандска компанија ве носи со чамец по каналите да ловите –...

Оваа холандска компанија ве носи на тури по познатите канали, но тоа не е обична прошетка. Во текот на пловењето нема да ја разгледувате...

Велс сака да стане нација со нула отпад до 2050 година

На крајот на 2017 година весникот The Guardian пишуваше дека Велс е на второ место во светот по бројот на домаќинства кои го рециклираат...

Македонската иновативна кошничка Elle Hive ќе ги спасува пчелите од изумирање

Елена Фиданоска, сопственик на Macedonian Honey, за Иновативност го објаснува нивниот изум, иновативната кошничка за пчели Elle Hive, која е избрана, заедно со уште...

Ова се израелските иновации кои го променија светот!

 Израел е стартап нација и глобален центар за технологија. Во светот на технологијата Израел е цар - земјата има повеќе високотехнолошки стартапи по жител...

НАЈПОПУЛАРНИ