19 C
Skopje
петок, мај 7, 2021

Битолчанката Наташа Кузман со својата компанија во Лондон работи дигитален маркетинг...

Наташа Кузман е родена во Битола, а живее и работи во Лондон, Велика Британија. Таа е глобално бизнис ориентирана кога станува збор...

Природниот сапун од козјо млеко на семејството Стојневи се прави по...

Сапун од еколошки произведено органско козјо млеко е брендот кој веќе четири години го гради семејството Стојневи од Скопје. Направен по стар...

Oва се македонските гејмери кои ја направија играта Tie Dye со...

Furious Avocado е студио за развој на видео игри од Македонија, основано од ветерани во создавање на игри кои ја направија Tie...

Студенти на Машинскиот факултет создадоа протетска рака и ја подарија на...

Иновација на студенти на Машински факултет, кои се дел од Project Hub, е алтернатива на скапите протетски помагала Студентите...

Maкедонската компанија Innovation создаде иновативен уред за мерење шеќер во крвта...

Македонската компанија Innovation создаде безжичен уред ECG Alert со кој освен што се следи работатата на срцето, се мери и нивото на...

Душица Крстевска oд Берово предлага малешевските колиби и сирењето да се...

 Душица Крстевска со нејзината идеја за заштита на феноменот колибарење во Македонија и промовирање на традиционални малешевски специјалитети е победник во категорија зелени концепти на...

ЗАУМ, македонската органска „нутела“ го освојува европскиот пазар!

Лешникот е супер храна, а ЗАУМ произведува путер од лешник, хит заради кој ќе заборавите на Нутела ....

Младиот иноватор Адем од Тетово има 12 иновации. Старата „пегличка“ ја...

Дури 12 иновации, од кои најголемиот број се за автомобилската индустрија, има младиот тетовец Адем Амети. Со иноваторство се занимава од мали нозе, а последните...

Асс. д-р Марија Докоска: Вградувањето на кохлеарен имплант овозможи трајно решавање...

Минатата недела нашата земја беше домаќин на 17-от Европски балкански конгрес за кохлеарни импланти и други технолошки најсовремени вградни слушни протези, кој...

Марјан Бакревски ja oтвори првата микро пиварница во Битола

Кога од еден талентиран музичар со диплома од Музичкиот колеџ во Бостон ќе откриете дека е човек кој верува во хмељ и...

НАЈПОПУЛАРНИ