7.2 C
Skopje
петок, ноември 15, 2019

Марта Наумовска Грнарова: Како жена менаџер во металната индустрија сум белег...

Бизнисмените во металната индустрија ја нарекуваат „железната дама“ во индустријата и дизајнот. Марта Наумовска Грнарова дипломирала на Машинскиот факултет во Скопје, денес е сопственик...

Во јануари годинава двојно e зголемен бројот на пријави за заштита...

Минатата година беше јубилејна за Државниот Завод за индустриска сопственост, кој одбележа 25 години од постоењето. По тој повод беше организиран „Месец на индустриската...

Првата македонска крафт-пиварница “Темов“ со нови планови – следува производство на...

Првата македонска крафт пиварница „Темов“ произведува 17 различни пива, од најсветло до најтемно Богатство на вкусови и бои се произведуваат во првата крафт пиварница во...

Кораљка Млакар, „Нестле Адриатик“: За успех во бизнисот важно е да...

Се верува дека Махатма Ганди рекол: „Ниту една култура не може да опстои ако се обидува да биде ексклузивна“. Ексклузијата, односно исклучувањето предизвикува уште...

Македонската онлајн продавница OutletON со големи амбиции да стане Amazon на...

OutletON е бренд кој успешно работи скоро четири години на македонскиот пазар, а од пред две години започна да го освојува и српскиот и...

 Mакедонскиот иновативен уред ELIF може да предвиди смртоносни поплави

Борис Секирарски има две пасии, метеорологијата и информатиката. Тие му се и професија и хоби. Работи во Управата за хидрометеоролошки работи, а неговото искуство...

Виктор Нелепа, Македонецот кој ја измисли „паметната палма“ во Дубаи доаѓа...

Виктор Нелепа e главeн извршен директор на „D-idea Media”, компанија која помага во развојот на Дубаи како паметен град и придонесува за напредокот на...

 Идеите на граѓаните преку СкопјеЛаб стануваат иновации за подобар урбан живот

Скопјани треба да се охрабрат и своите предлози за подобрување на животот во градот да ги испраќаат до Центарот за иновации, апелира Софија Богева,...

Иновативните илузии на Кристиан Шопов едуцираат со еколошки пораки

Идејата ми е да се ребрендирам во еко или зелен илузионист кој ќе промовира екологија преку своите настапи. Ако до сега целта ми...

Целта на МАСИТ е македонската ИКТ индустрија да биде конкурентна и...

На 27 септември МАСИТ организира конференција на тема: „Дигитална трансформација во Македонија, предизвик или реалност?“. Целта е да се најдат конструктивни решенија за здрава...

НАЈПОПУЛАРНИ