15.8 C
Skopje
вторник, октомври 4, 2022

Ослободени електрични перформанси: Претставен новиот Porsche Taycan Cross Turismo

Под отворено небо и акустична музика, претставена е комплетно новата едиција на Porsche - Taycan Cross Turismo. Инспириран од визијата која...

Токио е најиновативен град во светот!

Токио е прв на листата на најиновативни градови на светот, оставајќи ги зад себе Лондон и Њујорк. Главниот град на Јапонија бележи забрзани технолошки...

Конечно е познато зошто мажите имаат поголем ризик од смртност од...

Како што се развива пандемијата на корона вирусот за се повеќе луѓе постои зголемен ризик од развој на потешка форма на болеста....

Kaspersky Lab добитник на платинеста награда за најдобра платформа за заштита...

Customer Choice Awards for Endpoint Protection Platforms (EPP) на Gartner е рангирање на продавачите на платформи за заштита од страна на професионални крајни корисници, земајќи...

Трудниците во иднина ќе се породуваат со очила за виртуелна реалност...

Можеби овој уред нема да одговара секому, можеби нема да се користи во сите фази на породувањето, но верувам дека е добра алтернатива, вели...

На иновативен камп во Македонија победи решение за намалување на сметката...

Вчера се одржа еднодневен Иновативен камп - натпревар на средношколци во претприемачки вештини во организација на Џуниор Ачивмент Македонија, дел од глобалната мрежа Junior...

Следуваат катаклизмични настани и масовно изумирање на живи суштества!

Климатските модели потврдуваат дека не очекуваат катаклизмични настани кои ќе доведат до масовно изумирање на живи суштества. Tакви настани не се нешто...

Стартува ловот на вселенскиот отпад со харпуни и мрежи

Орбитата на нашата Земја е преполна со вселенски отпад кој уште повеќе ќе се зголемува поради се поголемиот број лансирања во иднина. Од таа...

Бизнис Акцелераторот УКИМ го одржа својот прв DEMO DAY

Бизнис акцелераторот УКИМ го одржа својот прв DEMO DAY како официјален завршен настан на првата акцелераторска програма. Во неа учестуваа шест стартап компании и...

Седум начини како да го заштитите телефонот на екстремно ниски температури

Паметните телефони уште не се доволно развиени нути направени за екстремно ниски температури. Силниот студ влијае на разни делови од уредот и на нивната...

НАЈПОПУЛАРНИ