8.8 C
Skopje
петок, февруари 3, 2023
Почетна Тагови автономни автомобили

Таг: автономни автомобили

Илон Маск вети целосно автономен автомобил годинава

Сопственикот на Teslа, Илон Маск, најави дека до крајот на годината ќе произведе целосно автономно возило, кое ќе вози без возач. Тој...

Huawei ќе му конкурира на Teslа!

Huawei ја лансираше својата стратегија за производство на паметни автономни автомобили. Од компанијата истакнуваат дека гледаат прилика со помош на 5G/LTE-V технологија...

Во Калифорнија автономни автомобили ќе доставуваат пици до дома

Одделот за моторни возила на сојузната држава Калифорнија минатата недела донесе одлукa според која заинтересираните компании ќе можат да тестираат автономна достава...

Автономните автомобили ќе имаат животен век од само 4 години!

Иако ќе почекаме уште некое време додека автономните автомобили станат секојдневие на патиштата, многу експерти се сложуваат дека иднината навистина им припаѓа на беспилотните...

Huawei развива технологија за автономни автомобили

Доналд Трамп и американската забрана нема да го спречат Huawei да се шири на нови пазари. Иако е јасно дека мора да ги намалат...

Нови визионерски најави на Илон Маск

Шефот на Teslа, Илон Маск, е познат како визионер во автомобилската и вселенската индустрија и иноватор кој ги поместува границите, но познат е и...

Мала хрватска компанија го освојувува светот со својот инoвативен софтвер

Идејата е првиот чекор кон светот на претприемништвотоис, но само некои идеи се претвораат во бизниси. Едни од тие кои успеале да го постигнат...

Mercedes развива автомобил кој нема да може да се судри

Mercedes-Benz планира да ја концептуализира идејата за автомобил кој нема да може да се судри. Според некои информации, Mercedes-Benz тврди дека ESF (претходно ESV...

Илон Маск му конкурирa на Uber!

Зад Teslа е историски добар период и третиот квартал во кој компанијата конечно оствари профит, па барем засега, им ги затвори устите на бројни...

НАЈПОПУЛАРНИ