5.8 C
Skopje
сабота, ноември 27, 2021
Почетна Тагови извештај

Таг: извештај

На еден милион животни и растенија им се заканува истребување

Природата е во многу поголема опасност отколку кога било во историјата на човештвото - им се заканува истребување на дури еден милион растенија и...

Канада се загрева двапати побрзо од остатокот од светот

Канада се загрева двапати побрзо од остатокот од светот, покажаа резултатите од најновиот научен извештај за климатски промени. Експертите предупредуваат дека промените веќе се...

Ворен Бафет предупредува – на светот му се заканува мегакатастрофа

На светот му се заканува огромна катастрофа која зад себе ќе остави хаос и човечки жртви, а ќе го раздрма и финансискиот свет, предупреди...

НАСА: Земјата денес е позелена отколку што била пред 20 години!

Кога размислуваме за нашата планета и за климатските промени изминатите декади, сигурно ќе се загрижиме поради негативните ефекти на климатското затоплување, но има и...

Чистиот воздух на европските граѓани може да им заштеди 183 милијарди...

Ново истражување открива дека жителите на Европската унија можат за заштедат дури 183 милијарди евра ако ги усвојат иновативните технологии со кои би се...

Вашата среќа нема никаква врска со бројот на работни саати неделно

Споредувајќи ја статистиката од земјите во светот, може да се забележи дека најсреќните луѓе не се тие кои имаат најмногу слободно време. Долго време...

Вештини кои ги бараат компаниите – за овие работи расте побарувачката

LinkedIn неодамна објави извештај за работите, односно работните места за кои најмногу расте побарувачката во последно време и за вештините за кои најмногу се...

Земјата изгуби 60% од дивите животни во последните 44 години

Популацијата на диви животни на Земјата е намалена за 60% од 1970 до 2014 година, се наведува во најновиот извештај на Светскиот фонд за...

До 2023 година во светот ќе бидат инсталирани еден трилион вати...

Светот ќе инсталира повеќе од еден трилион вати обновлива енергија во наредните пет години и модерната биоенергија ќе го предводи растот на обновливите извори,...

Експертите предупредуваат: веќе во 2030 година можна е катастрофа на Земјата

Светот мора да направи брз транзиција бес преседан во поглед на начинот на кој ја користиме енергијата за храна, патување и за животот воопшто...

НАЈПОПУЛАРНИ