19.8 C
Skopje
недела, октомври 1, 2023
Почетна Тагови извештај

Таг: извештај

Со поголема вклученост на жените до поголем потенцијал на економиите

Во Годишниот извештај за индексот на родова еднаквост во финансиските институции, којшто вчера го објави британскиот тинк-тенк ОМФИФ, е објавено специјално излагање...

Обединетите нации предупредуваат дека глобалното затоплување ќе надмине 1,5°C уште пред...

Според извештајот United in Science Report 2020 на Обединетите нации, глобалните температури ќе се покачат за над 1,5°C, границата која беше поставена...

360 експерти за ризик објаснуваат како ќе влијае пандемијата на иднината...

Светскиот економски форум спровел истражување во кое биле вклучени 360 експерти за ризик, а целта била да се дознаат прогнозите за последиците...

Обединетите нации предупредуваат дека се повеќе болести од животните преминуваат на...

Расте бројот на болести предизвикани од вируси кои од животните преминале на луѓето, а еден од нив е и КОВИД-19, наведува група...

На половина од европските видови дрвја им се заканува исчезнување

Речиси половина од видовите дрвја во Европа се во опасност од исчезнување, предупреди Меѓународната унија за зачувување на природата (IUCN). Ова е прв пат оваа...

Ова се најдобрите земји за патување и туризам во 2019 година

Шпанија, Франција, Германија, Јапонија и САД се нациите кои се топ пет најспремни за туризам, покажа последното рангирање на Светскиот економски форум. Во споредба...

Поради се посилните бури и покачувањето на нивото на морето, на...

Штетата предизвикана од катастрофални субербури во комбинација со порастот на нивото на морињата ќе се зголеми стократно, што може да доведе до раселување на...

Обединетите нации предупредуваат на „климатски апартхејд“

Светот е на пат кон „климатски апapтхејд“, предупредува најновиот извештај на Обединетите нации објавен вчера. Се мисли на климатска кpиза во која богатите, кои и...

УНЕСКО препорачува Охрид да се стави на листата со загрозени светски...

Организацијата за образование, наука и култура при Обединетите нации (УНЕСКО) во последниот нацрт-извештај пред одржувањето на 43-тата сесија на Комитетот за културно наследство што...

Светски економски форум: Европа од денес живее во еколошки долг

Според најновиот извештај на Светскиот економкси форум, „Ден на еколошкиот долг на ЕУ: Живот над границите на природата“, од денес, 10 мај, Европејците ќе...

НАЈПОПУЛАРНИ