4.8 C
Skopje
сабота, ноември 27, 2021
Почетна Тагови извештај

Таг: извештај

Лондонската берза објави листа од 1.000 компании кои ја инспирираат Европа!...

1000 Companies to Inspire Europe е годишен извештај кој го право групацијата на Лондонската берза со цел да ги истакне некои од најбрзорастечките и...

Печурки кои јадат пластика се најновото оружје во борбата со пластичниот...

Едно ново истражување на Кралските ботанички градини во Кју, Лондон, покажа дека печурките можат да го забрзаат разложувањето на пластиката од пластичниот отпад. Печурките...

Отпадот во светот ќе се зголеми за 70% до 2050 година?!

Количината отпад во светот може да се зголеми за 70% во наредните три децении, проценува Светска банка. Најголема количина отпад се очекува во јужна...

Роботите до 2025 година ќе вршат повеќе работи од луѓето

Роботите најдоцна сдо 2025 година ќе вршат 52% од постојните работи, што е речиси дупло повеќе од сега, покажа најновот истражување на Светскиот економкси...

Хонгконг е град со најмногу милијардери во светот

Хонгконг му ја презеде лидерската позиција на Њујорк и стана град каде што живеат најмногу најбогати луѓе во светот. Според најновиот извештај на компанијата...

До 2030 година 72 милиони нови домови ќе користат соларна енергија

Како што климатските промени го менуваат начинот на кој живееме и не принудуваат да размислуваме како нашиот животен стил влијае врз планетата, се повеќе...

Само 20% од населението со пристап до интернет прави онлајн нарачки....

Асоцијацијата за е-трговија на Македонија (АЕТМ) го објави Извештајот од анализата на е-трговијата во Македонија кој опфаќа три дела: подготвеноста за раст и развој...

За 10 години отсега ќе има три пати повеќе пластика во...

Пластиката во океаните може да се зголеми трипати до 2025 година, се вели во најновиот извештај на владата на Обединетото Кралство. Во извештајот „Превидлива...

Ова се 20 најсреќни земји во светот

Последниот извештај за среќата во светот World Happiness Report открива деа скандинавските земји продолжуваат да доминираат во врвот, а САД стануваат се потажни и...

УНИЦЕФ: Ова се земјите со најголема и најмала смртност на бебињата

Секоја година во светот околу 2,6 милиони бебиња умираат во првиот месец по раѓањето. Во некои земји бројките на смртноста кај новореоденчињата се многу...

НАЈПОПУЛАРНИ