ВИДЕО: Успешен првиот директен лет од Австралија до Европа

- Advertisement -

[review]Првиот непрекинат лет меѓу Австралија и Велика Британија беше успешно беше реализиран вчера.

Авионот тргна од Перт и ја помина далечината од 14.498 километри за време од нешто повеќе од 17 часа. На историскиот лет имаше 200 патници и 16 члена на екипажот.

- Advertisement -

Перт се напаѓа на западниот брег на Австралија и е послабо поврзан со директни авио линии, додека пак патниците од Европа најчесто треба да прават трансфери во Азија или на Блискиот исток за да стигнат до поголемите австралиски градови.

Летот на авионот од типот „Боинг 787-8 Дримлајнер“ е долг 14.496 километри со 236 патници во леталото за поголем простор.

- Advertisement -

Qantas планира од 2022 година да воведе и директен лет од Сиднеј до Лондон.

Сподели!
- Advertisement -