-1.8 C
Skopje
четврток, јануари 23, 2020

Дневни Архиви: мај 5, 2018

ВИДЕО: Ford разви футуристичка технологија која на прозорците од автомобилите прави „фотографии“ кои може...

Има причина зошто автомобилите имаат прозорци, а од Ford веруваат дека секој треба да може да ужива во пејзажите надвор додека се вози. Италијанскиот...

Во Европа расте бројот на независни професионалци- фриленсери

Европскиот форум на независни професионалци објави истражување за растот на бројот на независни професионалци во Европската унија, кои се познати како фриленсери. Според објавените...

Facebook F8: Цукерберг ги откри плановите за нова апликација за запознавање сродни души

Извршниот директор на Facebook, Марк Цукерберг, изјави дека 2018 година била навистина тешка за компанијата. Но, исто така ја искористи приликата на годишната конференција...

ВИДЕО: Lanmodo е првиот чадор за автомобил во светот

Lanmodo Car Tent е првиот шатор/чадор за автомобил во светот. Се поставува многу лесно со помош на далечински управувач. За да се затвори или...

Бетон направен од графен е двапати поцврст и поеколошки

Бетонот можеме да го додадеме на листата со работи кои може да ги подобри графенот. Научници од Центарот за наука за графен на Универзитетот...

Шесто издание на Womenpreneurs Stories со Сара Усингер која основала стартап акцелератор во Иран

На 10 мај, следниот четврток, во Јавна соба во Скопје со почеток од 18 часот, ќе се одржи шестото издание на Womenpreneurs Stories -...

Денови на филигранство и накит во Скопје Сити Мол

Занаетчиската комора Скопје во соработка со Скопје Сити Мол, по четврт пат го организираат настанот „Денови на филигранство и накит“, со кој сакаат да...

Со оваа техника обичните ѕидови се претвораат во џиновски интерактивни екрани на допир

Замислете да можете да допрете кој било дел од ѕидот за да изгаснете некоја слијалица или да ја лизгате раката по ѕидот за да...

Под висок напон: Прототипот Audi e-tron во Фарадеев кафез  

  Производната верзија на прототипот Audi e-tron ја најавува новата ера за брендот со четирите прстени: компанијата се трансформира од класичен производител на автомобили во...

Македонска иновација: Паметна градежна скала која се адаптира на секаков терен!

Ќанија Рахманоски е млад иноватор од Македонија кој во 2013 година добил идеја да создаде, како што ни раскажа тој, „производ на иднината“. Станува...

НАЈПОПУЛАРНИ