-7.2 C
Skopje
четврток, јануари 23, 2020

Дневни Архиви: јули 11, 2018

Четири начини како да ги заштите вашите лични и податоци од картичката додека сте...

Во денешно време, дигиталната сигурност е важна како и заклучување на вратата при излегување од дома. За време на летниот одмор, последно нешто на...

AI инстант камерата ги претвора фотографиите во детски цртежи

Технологијата во камерите вообичаено се развива за да се добиваат поквалитетни фотографии кои се се поубави и побогати со детали, но тоа не е...

Бимилк подари ново место за спорт и рекреација во Општина Карпош

 Општина Карпош ја доби првата т.н. Balans+ Зона сочинета од повеќе фитнес-справи, која е подарок од компанијата Бимилк во знак на подигнување на свеста...

Лондон инвестира 10 милиони фунти во дигиталната писменост на Западен Балкан

Британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон, објави дека Велика Британија ќе инвестира 10 милиони фунти за да помогне во зајакнување на дигиталните вештини...

Јужнокорејски научници направија сензор за отпечатоци кој мери температура и крвен притисок

Сензорите за отпечаток од прст се многу популарен начин за препознавање на корисникот на мобилниот телефон или лаптоп. Меѓутоа, со појавата на трендот екраните...

Кратошија на „Тиквеш“ меѓу ТОП 100 вина на британскиот пазар за 2018

Независните трговци со вино во Велика Британија на својот избор го класифицираа виното „Кратошија“ од бербата 2017 на Винарската визба „Тиквеш“ меѓу ТОП 100...

Глобален индекс на иновативност 2018 – кои се најиновативните земји во светот?

До 2040 година на Земјата треба да има околу 10 милијарди луѓе, па ќе ни биде потребна 30% повеќе енергија. Освен тоа што ќе...

Talsan е паметен приврзок за ѓердан

Американската компанија Chipp'd произведе гаџет наречен Talsan, кој шретставува позлатен приврзок за ѓердан украсен со Swarovski кристали, но освен елегантниот дизајн, во себе содржи...

11. Weekend Media Festival ќе се одржи од 20 до 23 септември во Ровињ

Weekend Media Festival по единаесетти пат, ќе се одржи оваа година, од 20 до 23 септември во старата фабрика за тутун во Ровињ и...

Над 150 деца беа на „Денот на Тесла“ во организација на ЕВН

Над 150 деца имаа единствена можност да бидат дел од  едукативниот настан „Ден на Тесла“ во организација на ЕВН Македонија. Во Изложбениот центар за...

НАЈПОПУЛАРНИ