19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: ноември 13, 2018

ВИДЕО: Полицијата во Дубаи почна да ги тестира летачките моторцикли

Полицијата во Дубаи почна да ги тестира летачките моторцикли и да ги обучува полицајците како да ги возат со цел тие за што пократко...

Научници ќе копаат дупки длабоки повеќе од 200 метри во потрага по „детергент“ кој...

Истражувачи на Антарктикот ќе копаат дупки длабоки 250 метри во мразот за да најдат мисериозен „детергент“, кој ќе го исчисти воздухот од штетните стакленички...

Повик за учесници на обука за “Аналитичар за одржлив развој”

Здруженијата на граѓани Еко Логик и Хуманост го спроведуваат проектот “Инклузивен пазар на труд за одржлив развој на заедницата“, кој е финансиран од Европската...

Volkswagen подготвува електричен автомобил кој ќе чини помалку од 20.000 евра

Кон крајот на идната недела шефовите на VW ќе одржат состанок на кој ќе се разговара за трансформација на компанијата од најголем европски производител...

Скопската Зоолошка градина доби електрично возило за прошетка на посетителите

Зоолошката градина во Скопје го поднови својот возен парк со електричен еко минибус наменет за прошетки на посетителите во зимскиот период. Новиот екобус е...

Vip и ФИНКИ стартуваа официјална соработка

Телекомуникациската компанија Vip и Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) потпишаа договор за меѓусебна соработка на научно- истражувачки, развојни и образовни проекти...

Google воведе нови правила за вработените – нема повеќе опивање на работа или на...

Со години со Google се врзуваат одличните работни услови, високите приходи, мотивирачката атмосфера и можноста за работа на проекти кои го менуваат светот, а...

Македонска апликација го освојува глобалниот пазар

Македонската компанија Интертек, која се занимава со развој на ИТ продукти, направи апликација за менаџирање на возен парк и поддршка на логистички процеси, Рутикс,...

#ИновативностЧита: „Дигитален пре-маркетинг“ од Драган Варагиќ

Ако сакате да ги решите проблемите кои ве спречуваат да дојдете до значително подобри резултати од работењето на интернет, оваа книга е дефинитивно за...

ВИДЕО: Во Норвешка поштата ќе ја доставуваат роботи

Во еден свет како нашиот, каде што се се сведува на електроника, имејл, Twitter, WhatsApp и пораки на Snapchat кои исчезнуваат по некое време,...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....