18 C
Skopje
сабота, јули 11, 2020

Дневни Архиви: јуни 6, 2019

Tip of the Week – БРАВО дечки!!!

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето...

Македонска берза официјално ја претстави crowdfunding платформата Funderbeam – нов модел за финансирање на...

Во среда, на 5 јуни, со почеток во 15:00 часот во Public room, Македонската берза и официјално ја претстави crowdfunding платформата Funderbeam пред сите...

Срби ги направија првите играчки за бебиња во светот направени од пчелин восок

Давид и Милица Стокиќ одлучиле на своите деца да им направат играчки кои се еколошки, не и наштетуваат на животната средина и не се...

Huawei и Русија потпишаа договор за развој на 5G технологија

Најголемиот мобилен оператор во Русија, MTS, потпиша дововор за работа на своите мрежи на стандардот 5G. Тестирањето е предвидено за подоцна во текот на...

WB GEFF програмaта на ЕБОР – Позитивно влијание преку чист воздух во земјите од...

Светскиот ден на животната средина е идеална можност уште еднаш да се истакне колку е важна борбата против климатските промени, но исто така и...

Скопје го добива својот прв Retail Park – Point Retail Park

Скопје и официјално го добива својот прв Retail Park - Point Retail Park. По примерот на европските метрополи, Point Retail Park е прв ваков...

Во Охрид ќе се отвора Иновативен хаб во рамките на Факултетот за туризам

На 07.06.2019 (петок) во 12 часот на Факултетот за туризам и угостителство - Охрид (Кеј Македонија 95, Охрид) ќе се одржи свечено отворање на Иновативен...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Заврши осмото издание на Скопје Креатива 2019 – Зелено Скопје

Заврши осмото издание на фестивалот за развој и промоција на креативните индустрии ”Скопје Креатива 2019”, што оваа година се одбележа под мотото “Зелено Скопје“...

Робот специјализиран за бeрење малини ќе почне да се продава од 2020 година

Роботот специјализиран за берење малини е дело на професорот по роботика на Универџитетот Плимут во Англија, Мартин Стелен. Проектот го разви компанијата Fieldwork robotics....

НАСА во вселената испраќа „вселенска навигација“ која целосно ќе ги смени вселенските патувања

За навигација на Земјата користиме GPS или мапи, но како да се снајдете во вселената каде што растојанијата меѓу вселенските тела се огромни? Токму...

НАЈПОПУЛАРНИ