-1.4 C
Skopje
среда, јануари 22, 2020

Дневни Архиви: август 26, 2019

Индонезиец ќе оди наназад 700 км за да ја подигне свеста за обесшумувањето

Индонезиец ќе помине повеќе од 700 километри одејќи наназад од својот дом во источниот дел на Јава до главниот град на Индонезија за да...

Volkswagen сака да купи удел во Teslа

Извршниот директор на Volkswagen, Херберт Дајс, е заинтересиран за купување на удел во компанијата на Илон Маск, Teslа, првенствено поради технологијата, батериите и софтверот....

Оскаровецот Леонардо ди Каприо ќе донира 5 милиони долари за Амазон

Познатиот актер и филантроп Леонардо ди Каприо најави дека неговата хуманитарна организацја „Алијанса за Земјата“, која минатиот месец ја основаа ди Каприо и филантропите...

Бизнисот бара правна сигурност!

Владеењето на правото е предуслов не само за економски, туку за севкупен раст на општеството, а институциите се социјалната инфраструктура која го влече општеството...

Нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денес ги објави новите цени на горивата кои ќе важат до идниот понеделник. Според нивната одлука, малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР...

Во Манчестер поставена првата пешачка патека за луѓе кои користат телефон додека се движат

Во Манчестер беше инсталирана првата пешачка патека за луѓето кои пишуваат пораки или сурфаат на телефон додека се движат. Сите знаеме колку се опасни...

„Трка на радоста“ за почеток на школската година во Битола и во Скопје

Повеќе стотици дечиња од Битола и од Скопје ќе ја започнат новата учебна година со хуманитарната „Трка на радоста“, што ќе се одржи на...

Овие батерии можете да го полните со USB

Батериите кои ги користиме во уредите во секојдневниот живот на крајот откако ќе се испразнат ја загадуваат нашата животна средина. Компанијата Pale Blue има...

Моника Розалска: Tech4Muni хакатонот ќе ја промовира Македонија во регионална лулка за smart city...

Моника Розалска e главен извршен директор на Creators, иновациска лабораторија со седиште во Тел Авив, која поддржува организации во развојот и подобрувањето на иновациските...

Одржувајте ги фит и умот и телото со електричен тротинет

Мобилноста, но и физичката подготвеност на поединецот, се навистина актуелни теми и во 2019 година, особено ако притоа може да се придонесе и за...

НАЈПОПУЛАРНИ