-1.4 C
Skopje
среда, јануари 22, 2020
Почетна 2019 август

Месечни Архиви: август 2019

Поради се посилните бури и покачувањето на нивото на морето, на Земјата ќе бидат...

Штетата предизвикана од катастрофални субербури во комбинација со порастот на нивото на морињата ќе се зголеми стократно, што може да доведе до раселување на...

Токио е прогласен за најбезбеден град во светот

Токио е прогласен за најбезбеден град во светот според способноста на градовите да се соочуваат со сите видови проблеми - од климатските катастрофи до...

Србија има најголеми резерви на литиум во Европа

Како што пренесува американскиот економски сајт Bloomberg, „во заборавениот дел од Европа може се крие закопано богатство“. Она што сака да каже сајтот со...

Растителното пилешко месо на KFC се распродаде за само пет часа

Нема сомнение дека растителните замени за месото стануваат се попопуларни, но кога последен пат луѓето полуделе по некое ново „растително месо“ како по некој...

Пробиотски јогурт – најнов производ на Бучен Козјак

Компанијата Бучен Козјак го претстави својот најнов производ, Пробиотски јогурт. Под мотото „Следи ја детелинката, носи нов производ“, новиот продукт на продажните места ќе...

Народна Банка отвора можност македонските корисници на Paypal да примаат примаат пари на сметка

 Советот на Народната банка (НБ)  донесе одлука за изменување на одлуката за начинот и условите под кои резидентите што не се овластени банки, можат...

БиБиСи развива свој гласовен асистент

Британската национална јавна телевизија БиБиСи  подготвува свој гласовен асистент наречен Beeb, а ќе биде наменет за специфичниот британски пазар и за препознавање на британските многубројни...

И од Битола се може(и) започнуваат со втора сезона бизнис предавања

ПРЕДА Плус Фондацијата започнува со втора сезона на проектот И од Битола се може(и) со инспиративно едукативно предавање кое ќе се одржи на 3-ти...

Стартапи од Македонија може да аплицираат на EIC SME инструментoт. Дознајте како?

Отворен е EIC SME инструментoт за мали и средни претпријатија кој е дел од европскиот совет за иновативност што подржува врвни иноватори, претприемачи, мали...

Кои се новинарите од “Аксиос“ и зошто нивната уредничка политика толку многу го нервира...

Доналд Трамп вчерашниот ден го започна со твит преку кој се пресметува со „Аксиос“ и ги обвинува дека прават сè за да го посрамотат...

НАЈПОПУЛАРНИ