3 C
Skopje
среда, декември 2, 2020

Калифорнија забранува животни во циркус

Kabtel desktop

Гувернерот на американската држава Калифорнија одобри закон со кој се забранува учество на најголем дел од животните по циркусите. Со законот се исклучува учеството на животните, а не се однесува на настапите на припитомени мачки, кучиња и коњи во циркусите.

Медиумите наведуваат дека на циркусите во САД им опаѓа популарноста и најпознатиот циркус Ringling Bros and Barnum and Bejli circus jа затвори својата врата во 2017 година после 147 години постоење. Најмалку 18 циркуси не користат животни, меѓу кои и Cirque de Soleil.

Демократскиот сенатор на Калифорнија и претходно го предложуваме овој закон, а сега во текстот на законот напишал дека животните по циркусите се малтретираат до сурови тренинзи и дека изведувањето претстави пред огромен број луѓе може негативно да влијае на нив.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •