Бенетон е во големи финансиски проблеми

- Advertisement -

Загубите на Бенетон се се поголеми, па семејството на основачот подготвува преструктуирање на бизнисот и финансиска инјекција од 260 милиони евра, изјавија неименувани извори. Одборот на директори на групацијата деновиве ќе разговара за нето загубата од околу 230 милиони евра во 2023 година, што вклучува оштетување на имотот.

Во 2022 година нето загубата била 81 милион евра, со приход од 1 милијарда евра.

- Advertisement -

Според тригодишниот стратешки план, групата требаше да ја заврши минатата година на позитивна нула, изјави Лучијано Бенетон, претседател и еден од основачите, но финансиската состојба во изминатите месеци беше полоша од очекуваното.

Одборот, предводен од извршниот директор Масимо Ренон, смета дека одборот е „драматична“ загуба, изјави Бенетон за дневниот весник „Кориере дела сера“.

- Advertisement -

Семејството Бенетон ја основаше модната куќа во 1965 година и воспостави мрежа од 4.000 продавници ширум светот. Во 1986 година, акциите на групата беа котирани на берзата во Милано и оттогаш компанијата претрпе помали загуби.

Основачкото семејство има сопственички удел преку холдинг компанијата Едизионе, која е подготвена да го поддржи реструктуирањето и да инвестира 260 милиони евра, со построга контрола врз бизнисот, рече еден извор.

- Advertisement -

Бенетон стана познат по своите шарени џемпери, но во последно време се мачи да се справи со се пожестоката конкуренција на брзите модни гиганти како што е Inditex, сопственикот на Zara, кој разви многу поефикасен модел за производство и дистрибуција, со побрз одговор на менување на вкусовите на потрошувачите.

Извор – seebiz.eu

Сподели!
- Advertisement -