Apple го надмина Microsoft, повторно е највредната компанија во светот

- Advertisement -Apple во средата повторно стана највредната компанија во светот, симнувајќи го од тронот Мicrosoft, додека производителот на iPhone напредуваше во трката за доминација во технологијата за вештачка интелигенција.

Нејзините акции скокнаа за речиси 4% до рекордни 215,04 долари, што и дава пазарна вредност од 3,29 трилиони долари. Пазарната капитализација на Мicrosoft беше 3,24 трилиони долари, што за прв пат заостанува зад Apple во последните пет месеци.

- Advertisement -

Скокот на акциите доаѓа кога Nasdaq достигна рекордно високо ниво со свежи знаци на заладување на инфлацијата.

Акциите на Apple додадоа повеќе од 7% во претходната сесија, еден ден откако претстави голем број функции овозможени со вештачка интелигенција и софтверски подобрувања за своите уреди, потег за кој неколку аналитичари велат дека ќе ја зголеми продажбата на iPhone.

- Advertisement -

На годишната конференција за програмери на Apple во понеделникот, директорите, вклучително и извршниот директор Тим Кук, истакнаа како гласовниот асистент Siri ќе може да комуницира со пораки, е-пошта, календар и апликации од трети страни.

Технолошкиот гигант заостанува зад ривалите како Мicrosoft и сопственикот на Google, Аlphabet во областа на вештачката интелигенција, поради што неговите акции се послаби од своите врсници оваа година.

- Advertisement -

Сепак, некои грижи за слабите резултати на акциите се намалија откако Apple ги победи пазарните очекувања за кварталните резултати и прогнозите во мај и го претстави рекордниот план за откуп од 110 милијарди долари.

Акциите на Apple се зголемија за околу 12% досега во 2024 година, додека Microsoft додаде околу 16% и Alphabet скоро 28%.

Лидерот на чипови со вештачка интелигенција Nvidia, кој накратко го надмина Apple по пазарна вредност минатата недела, оваа година порасна за неверојатни 154%. Nvidia последен пат имаше пазарна вредност од 3,11 трилиони долари.

Tesla е единствената акција на „Magnificent Seven“ која постигна полошо од Apple оваа година, со пад од околу 30%.

(SEEBiz.eu)

Сподели!
- Advertisement -