Овој европски град има најдобра храна во светот

- Advertisement -

Од дански сендвичи и турски ќофтиња до исландска ферментирана ајкула, храната во Европа доаѓа во сите облици, големини и вкусови. Но, постои само еден европски град кој официјално може да каже дека ја има најдобрата храна на планетата

Илјадници локални жители беа вклучени во истражување кое вклучуваше јадење надвор од нивниот град за да се создаде ново рангирање на најдобрите градови во светот за храна, при што Неапол беше оценет како најдобар според неговиот квалитет и достапност.

- Advertisement -

Подготовката и споделувањето на храната е во срцето на италијанската култура: од вкусните јадења што се служат на север до свежата морска храна што се јаде на островите. Но, ако има една работа по која Италија е позната, тоа е пицата и нема ништо подобро од маргарита, пишува Time Out.

Неапол не беше единствениот град во Европа што се најде на листата. Ливерпул се најде на 11-тото место, благодарение на великодушната помош на новите готвачи кои доаѓаат од градот, додека Севилја беше рангирана на 13-тото место, а локалната писателка Ана Камински вели дека сцената со храна во градот „со години е меѓу највозбудливите во Шпанија.

- Advertisement -

Порто, Лион и Копенхаген влегоа во топ 20, а Мадрид го избра готвачот Мајкл Ајуб од Форнино, кој рече: „Мадрид е ризница на културни чуда, со богата култура и длабоко историско наследство. Тој е без сомнение еден од најдобрите градови во светот – за храна и се останато”.

(Bizlfe)

- Advertisement -

(фото: Wikimedia)

Сподели!
- Advertisement -