Инфлуенсерка казнета 1.800 евра затоа што се сликаше на една од најубавите плажи во Италија

- Advertisement -

Жената пристигнала со гумен чамец на брегот на Спиаџа Роса, плажа позната по розовиот песок на малиот остров Будели на Сардинија, наводно игнорирајќи ги сите знаци за забрана, пишува италијанскиот печат.

На туристите од 1990-тите им е забрането да пешачат по плажата, од која често се краде песок, и да пливаат во морето, но тие можат да го посетат островот преку ден со брод и им е дозволено да пешачат по патеката зад плажата.

- Advertisement -

Жената со бразилско потекло која живее во Дубаи, ја објави содржината на својот Инстаграм профил @Rogeriaguiadubai, каде има повеќе од 35.000 следбеници. Во еден од клиповите, таа остава стапала шетајќи по песокот со мелодијата на „La Vie en rose“ во изведба на Едит Пјаф која свири во позадина.

Прекршокот, предизвика бес кај луѓето во Сардинија, што ги натера службениците на крајбрежната стража на архипелагот Ла Мадалена да истражат понатамошно.

- Advertisement -

Набрзо и влегле во трага на жената од Дубаи и ја известиле за казна од 1.800 евра, од кои 300 евра за прекршување на забраната и 1.500 евра за пристигнување на брод кој немал дозвола за пристап до плажата. Жената изнајмила гумен чамец, а сопственикот на компанијата за изнајмување не знаел дека планира да отплови до островот.

Будели е ненаселен, иако еден жител, Мауро Моранди, живеел таму повеќе од 30 години. Моранди, кој некои го споредуваа со Робинзон Крусо, можеше да остане откако неформално стана чувар на островот, но во 2021 година, сега 84-годишниот, тој беше принуден да го напушти органот што управува со Националниот парк Ла Мадалена.

- Advertisement -

Извор – Бизлајф
Фото – Flickr

Сподели!
- Advertisement -