ВИДЕО: Ова е новото Bugatti целосно дизајнирано во Хрватска

- Advertisement -


Мате Римац го претстави првото Bugatti кое беше развиено под новата компанија Bugatti Rimac. Според најавите, извршниот директор на Bugatti, Мате Римац, одржа презентација за новиот модел на Bugatti наречен Bugatti Tourbillon. Името го добил затоа што била додадена механиката на луксузните рачни часовници дизајнирана од британскиот часовничар и пронаоѓач Џон Арнолд, а развиен од неговиот пријател, швајцарско-францускиот производител на часовници Абрахам-Луис Бреге, кој го патентирал на 26 јуни 1801 година.

На презентацијата Мате Римац истакна дека новиот хиперавтомобил ја црпи својата инспирација од оваа генијална иновација која ја зголеми прецизноста на механичките часовници, па така во Bugatti ги дизајнирале и инструментите на контролната табла врз основа на моделот на механизмот „турбилон“, што секој веднаш ќе го забележи штом седне зад воланот.

- Advertisement -

Како што веќе беше најавено, Мате Римац и неговиот тим од Света Недела не го инсталираа електричниот погонски систем што ја напојува Nevera во Tourbillon, туку тој е хибриден погон. Поточно, автомобилот го придвижува целосно нов V16 мотор и електричен погон, кој произведува 1.800 коњски сили, од кои 1.000 доаѓаат од самиот мотор со внатрешно согорување, а 800 коњи од електромотори, односно два електромотори напред, оска и еден електричен мотор поставен одзади.

Тоа му овозможува на Tourbillon да забрза од 0 до 100 км/ч за само 2 секунди, а максималната брзина што може да ја достигне е 445 км/ч.

- Advertisement -

Римац на презентацијата рече дека инженерите во дизајнот на автомобилот се воделе од 115-годишната историја и креациите на Еторе Бугати и Жан Бугати, кои биле генијалци во развојот на аеродинамиката, иновациите и трајната убавина на автомобилите на Бугати, па тој вели дека Tourbillon е олицетворение на стремежот на брендот за инженерска извонредност.

Мате исто така нагласи дека развојот на Tourbillon сè уште не е завршен и тие ја одржаа оваа презентација затоа што сакаат да ја покажат на јавноста, па можете да го земете ова само како прв поглед.

- Advertisement -

Целата презентација можете да ја погледнете во ова видео.

(Vidi.hr)

(фото: YouTube)

Сподели!
- Advertisement -